Autopia için geri sayım başladı

Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si Autopia, Ocak 2013’te kapılarını açacak

Autopia için geri sayım başladı

22 Kasım 2012
Beylikdüzü'nde inşa edilen Türkiye’nin ilk, avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si Autopia, Ocak 2013'te kapılarını açmaya hazırlanıyor. Autopia’da yer alacak mağazaların son hazırlıklarını yaptığı projede hala yer almak isteyenler için se satışlar devam ediyor. Keleşoğlu İnşaat ve Gül İnşaat ortaklığıyla toplam 150 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen projede 542 mağaza yer alıyor. Yılda 6 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin edilen projede 117 bin metrekare satılabilir ve kiralanabilir alan bulunuyor. Showroom tavan yüksekliklerinin 7 metreyi bulduğu Autopia'da büyüklüğü 40 metrekareden başlayan dükkânlar, istenilen büyüklüğe kadar çıkabiliyor. Ayrıca projenin en üst katında 800 metre uzunluğunda test sürüş pisti de bulunuyor.

Türkiye dışından da yatırımcılar var
Autopia’ya yurtdışından yatırımcıların da ilgisi yoğun. Ekim 2012'de Fransa'dan GİPA'nın kurucu ve yöneticisi François Passaga başkanlığında otomobil sektörü yetkililerinin oluşturduğu birlik Le Cercle’ın 40 kişilik grubu tarafından ziyaret edilene Autopia, yetkililerin her yıl yurtdışında işleriyle ilgili düzenledikleri seyahatlerde 'inanılmaz' bir proje olarak nitelendirdi. Kasım ayı boyunca ise Hollanda'dan dört ayrı gezide toplam 100 kişi yatırımı gezmek için gelmeye devam edecek. Autopia yetkilileri bu ilgiden etkilendiklerini söyleyerek "Sadece Autopia'yı görmek üzere özel tur düzenliyorlar. Hatta kendi dillerinde broşürler bile bastırmışlar" diye konuştu.

Proje tüm Türkiye’ye hitap edecek
Projenin yatırımcıları ve kiracılarının en büyük avantajlarından biri ise Autopia’nın sadece bölge halkına ya da İstanbul'a değil tüm Türkiye'ye hitap etmesi. Autopia yetkilileri "Bizden yer satın alanlar ve kiralayanlar gerçekten çok kazançlı çıkacak. Çünkü bir AVM'nin hedef kitlesi genellikle o bölgede ve çevresinde yaşayanlardır. Autopia ise ilk otomobil AVM'si olmanın avantajını kullanarak İstanbul dışında diğer illerden ve yurtdışından da ziyaretçi akımına uğrayacak. Daha açılmadan uğrayıp gezen binlerce insan oldu. AVM açıldıktan sonra daha çok kişinin ziyaret etmesini özellikle Anadolu şehirlerinden otomobil almaya gelecek bir ziyaretçi kitlesini de hedefliyoruz" diyor. Autopia'nın sadece erkeklere değil bayanlara ve ailelere de hitap ettiğini söyleyen yetkililer "Autopia otomobil sektörünün kalbi olacak ve Autopia'da otomobil sektörünün kalbi atacak" diyor.

Bisikletten deniz aracına, sinemadan kuaföre her şey burada
Autopia'ya yatırım yapanlar arasında otomotiv bayileri, ana bayiler, ithalatçılar, ikinci el galericiler, yan aksesuvarlar, deniz motorları-motorsiklet firmaları, bisiklet firmaları geliyor. Aynı zamanda fast food mağazaları, çocuk oyun alanları, bay-bayan kuaför, oyuncakçılar, ev eşyaları, hediyelik eşyalar, hobi alanları-kuyumcular, bayan aksesuvar ve kitapçı gibi bir çok alanda mağaza da kiraya verilmeye devam ediliyor.

Pek çok metrekare alternatifi sayesinde farklı mağaza seçenekleriyle özel çözümler sunan projede otomobil ile ilgili olan her şeyin yanısıra sadece motosiklet, deniz araçları, bisiklet, akülü araçlar ve maket uçak meraklıları için de mağazalar yer alıyor. Ayrıca kafeler, restoranlar, çocuk ve eğlence alanları, sinema, tiyatro salonları da ailece gelenleri hedefliyor. Banka ve sigorta şirketleri ise şimdiden kiralamalarını yaptılar.