Avanos'a koruma planı hazırlanıyor

Türkiye turizmi açısından büyük önem taşıyan Avanos'a koruma planı için İller Bankası tarafından hazırlanan imar planı ihalesini İmpo İmar kazandı

Avanos'a koruma planı hazırlanıyor

İller Bankası tarafından gerçekleştirilen Avanos imar planı ihalesini İmpo İmar kazandı. İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, planda önceliğin tarihi dokunun korunması olacağını söyledi.

Avanos koruma planını İmpo İmar hazırlayacak
İller Bankası imzasıyla gerçekleştirilen "Nevşehir ili Avanos ilçesi Çavuşin Köyü ile ilgili koruma amaçlı nazım imar planı ve uygulama imar planı ihalesi" İmpo İmar'ın oldu. İhaleyle ilgili bir açıklamada bulunan İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, planda önceliği tarihi dokunun korunması olduğunu belirterek:

"Alanda kentsel SİT alanı, doğal SİT alanı ve arkeolojik SİT alanı var. İhaleyi yeni aldık ama konu turizmin gelişmesi, tarihi dokunun ve geleneklerin korunması olduğunda ekibimiz bir başka heyecan duyar, bu nedenle zaman kaybetmeden bu heyecanla işimize başladık" ifadelerini kullandı. 

Avanos'a koruma planı hazırlanıyor

Toprağın sanata dönüştüğü yer: Avanos
Tarih kitaplarında kendine has nitelikleriyle yer bulan Avanos'un "toprağın sanata dönüştüğü yer olarak" da tanımlandığını hatırlatan Oflaz, ilçenin bu kimliğinin köylerin bozulmayan dokusundan kaynaklandığını, Çavuşin Köyü için hazırlanacak planlarda da bu ruhu koruyacaklarını söyledi. 

Aliağa için 1/1000 ölçekli planlar hazır
İmpo İmar ekipleri tarafından hazırlanan Aliağa Koruma Planları hakkında da bilgi veren İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, aralarında Habaş, Enka Poşer ve İzmir Demir Çelik gibi önemli markaların da yer alandığı 29 firmanın faaliyette bulunduğu bölgede 1/1000 ölçekli imar planı çalışmalarının tamamlandığı bilgisini verdi.