AVM Ciro Endeksi yüzde 13.5 oranında arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından hazırlanan Haziran 2016 dönemine ait AVM Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.5'lik bir artış kaydetti ve 194 puana ulaştı

AVM Ciro Endeksi yüzde 13.5 oranında arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre tarafıdan hazırlanan Haziran 2016 dönemine ait AVM endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.5 oranında artış kaydetti. Bu artışla endeks 194 puana ulaşmış oldu. Diğer taraftan ikinci çeyrek bazında, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 86 oranında artış kaydedildi ve 190 puana ulaşıldı. 

Belgü: Tahminlerimiz doğru çıktı
Endeks verilerini değerlendiren AYD BAşkanı Hulusi Belgü, 2016 yılının ikinci çeyrek verilerine kıyasla ciro artışının yüzde 8.6 olarak gerçekleştiğini ve terör saldırılarının arından toparlanmanın yavaş da olsa süreceği yönündeki tahminlerini hatırlattı. Bengü: "Açıklanan sonuçlar ve artışlar her ne kadar enflasyon altında da olsa bu tahminlerimizi doğruluyor. " şeklinde konuştu.

Ülkemiz zor günlerden geçiyor
Belgü, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini ve ziyaret sayılarında düşüşe neden olan tedirginliğin sürdüğünü belirterek: "Ancak ziyaret sayısı ve cirolarda özellikle olayların yaşandığı günlerde önemli düşüşler yaşandığını tespit ettik. Ülkemizde bu olumsuz ortamı yaratmak isteyenlere verilebilecek en iyi cevap, hayatın normal şekilde devam edebildiğini, aklın öfkenin önüne geçtiği, dengelerin sağlandığı bir durumu yaratabilmek ve yaşatabilmek. Biz sektör olarak bu konuda elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz." şeklinde konuştu.

AVM Endeksi
- Açıklanan verilere göre metrekare başına verimlilik Haziran ayında, İstanbul'da 843 TL, Anadolu'da ise 668 TL oldu. Türkiye ortalaması ise 738 TL
- Çeyrek bazında metrekare başına cirolar, 2015'e kıyasla yüzde 9 arttı ve 726 TL oldu
-Ziyaretçi sayısı Haziran ayında 2015'in aynı ayına kıyasla yüzde 2.1 oranında düştü. 
- İkinci çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 oranında düşüş kaydedildi.