AVM Ciro Endeksi'nde gerileme

Temmuz 2016 döneminde AVM Ciro Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.6 oranında düşüş yaşadı. 15 Temmuz darbe girişiminin de etkisiyle endeks, 189 puana geriledi.

AVM Ciro Endeksi'nde gerileme

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research, Temmuz 2016 dönemine ait AVM Endeksi'nin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşltı. Yapılan açıklamayan göre endeks, 2015'in Temmuz dönemine kıyasla yüzde 2.6'lık gerileme yaşadı ve 189 puana geriledi.

15 Temmuz ve terör baskısı çabuk atlatıldı
AVM Ciro Endeksi'ndeki gerilemeyi değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü yaşanan gerilemenin enflasyonla birlikte değerlendirildiğinde ciddi bir gerilemenin işareti olduğunu söyledi. 15 Temmuz gecesi ülke genelinde büyük bir badire yaşandığını ve başarısız darbe girişiminin günlük yaşama uzanan etkileri olduğunu vurgulayan Belgü:

"Nitekim darbe girişiminin hemen sonrasındaki dönemde AVM cirolarında yüzde 15; ziyaret sayılarında ise yüzde 65’e yakın hızlı düşüşler gözlenmiştir. Ancak bu düşüşler süreklilik arz etmemiş hafta başından itibaren toparlanmalar başlamış ve Temmuz ayı geneli yüzde 2,6’lık düşüşle kapanmıştır."  dedi.

Ziyaretçi oranında düşüş
AVM Ciro Endeksi Temmuz 2016 dönemine ait ziyaretçi sayısı endeksinde ise yüzde 2.9'luk  düşüş kaydedildi

Metrekare başına verimlilikte İstanbul liderliğini sürdürüyor
Açıklanan verilere göre metrekare başına en yüksek verimlilik oranına 741 TL/metrekare ile İstanbul'da ulaşıldı. Buna karşın Anadolu'da verimlilik 708 TL/metrekare olarak belirlendi. Türkiye ortalaması ise  721 TL/metrekare oldu.