AVM Ciro endeksinde yüzde 4.9'luk artış

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi Haziran sonuçlarına göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.9'luk artış yaşandı

AVM Ciro endeksinde yüzde 4.9'luk artış

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından hazırlanan Haziran 2015 dönemine ait AVM ciro endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yzüde 4.9'luk bir artış yaşandığını ortaya koydu. AVM Ciro endeksi yüzde 4.9'luk artışla 171 puana ulaştı. 

İkinci çeyrekte yüzde 14.4 artış
2015 yılı birinci ve ikinci çeyreklerine ait kıyaslamada ise, geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 14.4 lük bir artış gözlendi. Endeksin ikinci çeyrekte 175 puana ulaştı. 

Kiralanabilir alanlarda artış
Haziran 2015 dönemine ait kiralanabilir alan metrekaresinde de bir önceki yılın aynı ayına göre 8 puanlık bir artış kaydedildi. Metrekare başına düşen verimlilikte 652 TL'ye ulaşılırken, İStanbul'da 801 Anadolu'da ise 553 TL rakamı elde edildi. Çeyrek bazında yapılan değerlendirmede ise metrekare başına düşen cirolarda yüzde 14.2 'lik artışla 666 puana ulaşdı. 

En yüksek artış teknolojide
Geçtiğimiz yılın Haziran ayına yönelik bir kıyaslamada ise en yüksek ciro artışı "teknoloji" kategorisinde yaşandı. Bu kategorideki artış yüzde 16 olurken, ayakkabıda yüzde 4, yiyecekte yüzde 3'lük artış yaşandı. Bu olumlu göstergelere rağmen ziyaret sayısı endeksinde de yüzde 3.0'lık düşüş gözlendi.