AVM ciroları Ramazan'ın etkisiyle yükseldi

Mayıs 2017 dönemine AVM Ciro Endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 3.8 oranında yükseldi. Ciro Endeksi'ndeki artışta ziyaretçi sayısındaki düşüşe rağmen Ramazan ayının belirgin bir etkisi oldu.

AVM ciroları Ramazan'ın etkisiyle yükseldi

AVM Ciro Endeksi Ramazan ayının da etkisiyle, bir önceki aya kıyasla yüzde 3.8 oranında artış kaydetti. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından hazırlanan verilere göre bu dönemdeki artış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 10.2 oranında gerçekleşti. 

Belgü "Hipermarket kategorisinin etkisi"
Mayıs 2017 sonuçlarında hipermarket kategorisinin önemli bir rol oynadığını ve Haziran ayında da Ramazan bayramı dolayısıyla benzer bir artışın kestirilebileceğini vurgulayan AYD Başkanı Hulusi Belgü, ziyaret sayısındaki düşüşe karşın ciro endeksinin geçen yıla kıyasla yüzde 10.2 oranında yükseldiğini söyledi. Belgü "Bu durum, AVM’lere gelen ziyaretçilerimizin daha yüksek bütçeli alışverişler yapabildiğini ve dolaylı olarak bu ziyaretçi grubunun gelir düzeyinde ve harcama kalemlerinde gözle görülür bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Bu durum hem AVM’ler hem de perakendecilerimiz için oldukça sevindirici" ifadelerini kullandı. 

Ziyaretçi sayıları düştü
Yayınlanan verilere göre, cirolardaki artış, ziyaretçi sayısındaki düşüşe karşın gerçekleşti. Mayıs 2017'de, bir önceki yılın Mayıs ayına kıyasla Ziyaret Sayısı Endeksi'nin yüzde 5.8 oranında düştüğü belirlendi. 

En yüksek artış hipermarket kategorisinde
AVM Ciro Endeksi'ndeki artış üzerinde en belirgin etki Hipermarket kategorisinde yaşandı. Ramazan ayının 15 gün öncesinde başlayan toplu market alışverişlerinin belirgin bir etki oluşturduğu görülürken bu kategori, geçen yılın aynı dönemine kıyasla enflasyondan arındırılmadan yüzde 25.9'luk artışla liderliğini sürdürdü. Diğer kategorilerde ise en yüksek artış

- Yüzde 15.4 ile teknoloji
- Yüzde 12 ile ayakkabı
- Yüzde 11.8 ile diğer
- Yüzde 10 ile giyim
- Yüzde 7.1 ile yiyecek-içecek kategorilerinde gözlemlendi.