AVM cirolarındaki iyileşme eğilimi sürüyor

AVM cirolarında uzun süredir devam eden iyileşme eğilimi Ağustos ayında da devam etti. Bu dönemde 2016 Ağustos ayına kıyasla yüzde 32.4 oranında artış kaydedildi.

AVM cirolarındaki iyileşme eğilimi sürüyor

Alışveriş Merkezleri'nde son aylarda yaşanan ciro artışı, Ağustos ayında da devam etti. 2017 yılının Ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32.4 oranında artış kaydeden AVM Ciro Endeksi 245 puana yükseldi. 

AVM cirolarındaki artış sürüyor

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi Ağustos 2017 dönemine ait veriler enflasyondan arındırılmayan bir yıllık karşılaştırmadan yüzde 32.4 oranında artış kaydedildiğine dikkat çekti. Artış Temmuz 2017 dönemine kıyasla yüzde 9.9 oranında gerçekleşti. Metrekare başına ciro ortalamasında ise İstanbul'da 1.026 TL, Anadolu'da ise 875 TL ortalamasına ulaşıldı. Ülke genelindeki metrekare verimliliğinin ise ayda 935 TL seviyesine çıktığı saptandı. 

Ciro endeksindeki gelişme sevindirici

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye'yi derinden sarsan 15 Temmuz kalkışmasının etkilerinin yoğun biçimde hissedildiği 2016 yılı Ağustos ayı itibarıyla ekonomik dalgalanmaların uzun bir etki süresi yarattığına dikkat çekerek, bu durumun ciro endeksinde de yüzde 1.1 oranında düşüşe yol açtığını hatırlattı. Ciro endeksinde geçen yıla kıyasla yaşanan yüzde 32.4 oranındaki artışın, hem AVM'ler hem de perakendeciler için sevindirici bir gelişme olduğuna da vurgu yapan Belgü:

"Yükselişin farklı sebepleri var. Bu yıl hem Kurban Bayramı'nın Ağustos ayına denk gelmesi hem de markaların yaptığı indirimler halkımızın AVM'lere ilgi göstermesine yol açtı. Eğitim döneminin yaklaşması da ailelerin çocukları için gerekli ihtiyaçlarını AVM'lerden karşılama eğilimiyle sonuçlandı. Bu durum da ciro endeksini olumlu yönde etkiledi... Bu durumun Eylül ayında da devam etmesini öngörüyoruz..." şeklinde konuştu. 

Kategorilere göre ciro artışı

AVM ciro endeksi verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla kategoriler bazındaki en yüksek artış ayakkabı kategorisinde izlendi. Enfalsyondan arındırılmadan önceki haliyle ayakkabı kategorisindeki artış yüzde 40.6 seviyesinde gerçekleşti. Alışveriş Merkezlerindeki teknoloji kategorisindeki cirolardaki artış ise yüzde 38.8 olarak belirlenirken, giyim kategorisi yüzde 36 oranında artış kaydetti. Yiyecek-içecek kategorisinde ise ciroların yüzde 23.6 ve diğer kategorilerdeki artışlar ise yüzde 30 oranında artış kaydetti. Tüm kategoriler içinde de en düşük ciro artışlarının yüzde 7.5 ile hipermarket kategorisinde gerçekleştiği belirlendi.