AVM Endeksi'nde olumlu ivme

Geçtiğimiz aylarda, terör saldırıları ve konjonktrürel etkiyle ivme kaybeden AVM Endeksi, Nisan ayında yükselişe geçti ve 182 puana ulaştı.

AVM Endeksi'nde olumlu ivme

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi, terör baskısı ve konjonktürel etkiyle gerçekleşen düşüş eğiliminin Nisan ayı sonunda durduğunu gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.3'lük artış kaydeden AVM Ciro Endeksi 182 puana ulaştı.

Terör baskısı kırıldı mı?
AVM Endeksi Nisan ayı sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan AYD Başkanı Hulusi Belgü, teror saldırıları sonrasında Mart ayında azalan ciro ve ziyaretçi sayılarının Nisan ayında yeniden yükselişe geçmiş olmasının sevindirici olduğunu vurgulayarak:

"Geçtiğimiz yıllarda AVM ve perakende sektörü açısından yaz döneminde bir miktar düşen iç tüketim yurt dışından gelen yabancı ziyaretçilerin sayısındaki artış ve onların harcamalarıyla dengeleniyordu. Diğer yandan yaklaşan Ramazan ayı, bayram tatili ve İstanbul Shopping Fest gibi dönemlerin alışverişe olumlu yansıyacağını düşünüyoruz" dedi. 

Ziyaretçi sayısında aynı düzey
Kiralanabilir alan/metrekare başına düşen cirolarda ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10'luk artış kaydediler Nisan 2016 AVM Endeksi, verimlilik ortalamasının metrekare başına 693 TL'ye ulaştığını gösterdi. Verimlilik İstanbul'da 786, Anadolu'da ise 631 TL olarak gerçekleşti. Diğer taraftan Endeks'e göre ziyaretçi sayılarında herhangi bir değişim yaşanmadı

En yüksek ciro: Ayakkabı kategorisinde
2016 yılı Nisan ayında, kategoriler basında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10'luk bir artış yaşanırken, en yüksek ciro artışının ayakkabı-çanta sektöründe kaydedildiği belirlendi. Ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 21'lik artış yaşanırken, giyim kategorisindeki artış yüzde 15 oldu. Diğer alan ve teknoloji hipermarket cirolarında ise sırasıyla yüzde 1 oranında düşüş kaydedildi.