AVM faciasında patronu kurtaran rapora övgü

Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak ölmesiyle sonuçlanan faciada mahkeme gerekçeli kararı açıkladı. 7 kişi için mahkumiyet kararını onaylayan mahkemenin hazırlanan bilirkişi raporları içerisinden, Kayı İnşaat yöneticisini aklayan raporu dayanak aldığı belirlendi

AVM faciasında patronu kurtaran rapora övgü

Esenyurt'ta Marmarapark AVM'nin inşaatı sırasında meydana gelen ve 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan davada, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararı açıklandı. Toplam 7 sanığa " bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan ceza veren mahkemenin, firma yöneticilerinden hiç birine ceza vermemesi ise tepkiye neden olmuştu. Sanıklardan dördüne onar yıl, ikisine altışar yıl ve bir sanığa da beş yıl ceza verilirken, yargılanan AVM yöneticisi Michael Hohlman ve Kayı İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erdal gümüş ile altı sanığın da beraatine karar verilmişti.

Bilirkişi raporlarından rapor beğen
Radikal'de yayınlanan İsmail Saymaz imzalı habere göre, yayınlanan gerekçeli kararda, faciaya ilişkin üç ayrı kurumdan beş ayrı rapor istendiği, bu raporlardan Kayı İnşaat yöneticilerini aklayan İTÜ'den Prof. Dr. Almet Faik Mergen, Dr Murat Kuruoğlu ve İnşaat Mühendisi Tayfun Çubukçu'nun hazırladığı raporun "karar dayanak olabilecek nitelik ve yeterlilikte" olduğu vurgulandı. Karara göre, diğer dört raporun karara uygun bir nitelik taşımadığı belirtilirken, rapor doğrultusunda Kayı İnşaat yöneticilerinin herhangi bir suçu bulunmadığına karar verildi. 

Bakanlık raporu da hiçe sayıldı
Mahkemenin kararındaki en ilginç noktaise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan 29 Mart 2012 tarihli raporun da hiçe sayılması oldu. Esenyurt Davası Avukatları, Marmarapark temsilcisi Andreas Michail Hohlman ve Kayı İnşaat'ın kusurlu olmadığı yolundaki karar itiraz ederek dosyanın bilirkişiye iadesini, bakanlık raporu doğrultusunda talep etmişti. Çalışma Bakanlığı Raporu'nda ise, AVM inşaat şantiyesinin tüm kontrol ve yönetiminin Marmarapark tarafından Kayı İnşaat'a verildiği ve Kayı'nın da her tür beton ve demir işini Kaldem'e devretmiş olduğu açıklanmıştı. ​

İşçilerden asli kusurlu bulmak
Patronları aklayan İTÜ raporunun en dikkat çeken boyut, Kaldem adına çalışan ve "yangına eden olan yatakları içeri taşınması talimatını vermesi" komutunu veren Kalıpçı Kadir Altun ve çadıra elektrik tesisatı döşeyen Şaban Bakırcı'nın asli kusurlu olarak görülmesi oldu. TAPAS İnşaat'ın ISG sorumlusu Hikmet Tezcam ve Miratek ISG sorumlusu Ömer Faruk Gülmez de tali kusurlu olarak kabul edildi.