AVM'lerde metrekare ciroları arttı

AVM Endeksi Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Metrekare başına ciroda İstanbul, 707 TL ile ilk sırada yer aldı

AVM'lerde metrekare ciroları arttı

2 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Mayıs ayı sonuçlarına göre AVM'lerde kiralanabilir alan başına düşen ciroda İstanbul, metrekare başına 707 lira ile ilk sırada yer aldı. Bu oran Anadolu'da 529 TL olarak belirlenirken, Türkiye genelinde 600 TL'ye denk düştü.

Mayıs ayı içerisinde en büyük ciro artışının yüzde 12 ile giyim sektöründe gerçekleştiğini vurgulayan rapor, diğer alanların ve hipermarket kategorisi cirolarının da yüzde 10'luk bir artış içerisinde olduğunu gösterdi. Genel kategoride cirolar yüzde 7, ayakkabı-çantada yüzde 4 ve yiyecek kategorisinde ise yüzde 2'lik artış gerçekleşti. 

Teknolojide yüzde 12 düşüş
AVM Endeksi Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü genel olarak yaşanan yüzde 6.8'lik artışın tüm sektörleri kapsamadığının altını çizdi. Belgü: “ Teknoloji kategorisi endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 oranında azaldı. Teknoloji kategorisi endeksindeki değişimlerin önümüzdeki dönemlerde de çok dikkatli şekilde takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.