AVM'lerde yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı kapsamında AVM'lerde yerine getirilmesi zorunlu uygulamalar hakkında açıklamalarda bulundu

AVM'lerde yeni dönem

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı kapsamında AVM'lerde yerine getirilmesi zorunlu uygulamalar hakkında açıklamada bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: 'Bundan böyle AVM'lerde ortak kullanım alanları, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanları gibi kısımlara yer verilmesi zorunlu hale gelecek.' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, TÜİK verilerine göre 2002 yılı itibariyle 35 milyar dolar olan Türkiye perakende cirosunun, 2011 yılında 182 milyar dolara ulaştığını ve Türkiye'nin perakende hacminin yüzde 1.2'ye tekabül ettiğini belirterek, 28 maddeden oluşan ve perakende sektörünü düzenleyen yeni tasarı hakkında bilgi verdi. Tasarının temel hedeflerinin sektörün gelişmesinin desteklenmesi, ödeme süreleri, çalışma saatleri gibi sorun alanlarına çözüm getirmek olduğunu belirten Yazıcı:

'Tasarı ile Perakende Bilgi Sistemi kurulacak ve kavramlar tanımlı hale getirilecek. Kampanyalı satışlarda süre, iş yeri açılışı, devri, kapanışı, adres veya faaliyet değişikliği 3 ayı geçemeyecek. AVM'lerd ortak kullanım alanları oluşturulacak. Acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi alanların oluşturulması zorunlu hale gelecek. Tasarı ile Perakendecilek konseyi oluşturularak, konseyde karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulacak.' şeklinde konuştu.