AVM tasarısı Meclis Başkanlığı'nda

Haksız rekabete sebebiyet verdiği gerekçesiyle düzenlenen AVM tasarısında, büyük mağazaların çalışma saat ve günleri kısıtlanacak

AVM tasarısı Meclis Başkanlığı'nda

Haksız rekabete sebebiyet verdiği gerekçesiyle düzenlenen AVM tasarısında, büyük mağazaların çalışma saat ve günleri kısıtlanacak. Tasarıya göre büyük mağazalar, çalışma günlerinde mesaiye saat 10.30'da başlayacak ve cumartesi hariç, pazar günü ve resmi tatil günlerinde bütünüyle müşteri trafiğine kapanacak.

AVM tasarısı ne getiriyor? 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Teklifi, büyük mağazalar ve Alışveriş Merkezlerine ilişkin yeni düzenlemeler içeriyor. Düzenlemenin ilk önemli sonucu, kuruluş izni almadan kurulan ve ticari faaliyetlerde bulunan AVM, büyük mağaza ve zincir mağazaları kapatma yetkisinin valilere verilmesi olacak. Büyük mağazaların yarattığı haksız rekabetin önüne geçilmesini hedefleyen tasarı, bunların, tasfiye, işyeri değişikliği, kış ve yaz mevsim değişimi ile bayram ve özel günlerde seri sonu satışlar için odadan indirimli satış iznini şarta bağlarken, çalışma saat ve günlerinde de kısıtlama öngörüyor.

Büyük mağazalara mesai sınırlaması
Düzenlemeye göre, büyük mağazalar çalışma günlerinde saat 10.30'da açılabilecek ve büyük mağazalar cumartesi hariç, pazar günü ve resmi tatil günlerinde de tamamen, diğer günlerde ise 20.30'dan sonra müşterilere kapalı olacak. Yine düzenleme, toplam satış alanı 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olan AVM'lere, gerekli hijyenik şartları yerine getirmek ve cinsiyet ile yaş grubuna göre düzenlenmiş mescit, tuvalet ve çocuk odaları zorunluluğu getiriyor. 

Yöresel ürün bulundurmak zorunlu olacak
Ülkede 400'ü aşkın sayıda bulunan AVM'lere, yöresel ürün zorunluluğu öngören yasa tasarısına göre, mağazaların satış alanının en az yüzde 1'ine denk gelecek şekilde yöresel ürünler sergilenecek.