AVM yatırımında yabancı payı 14 milyar dolara ulaştı

Dünyanın en önemli AYD-Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği buluşmalarından biri olan AYD MAPIC Yemeği'nin açılışında konuşan AYD Başkanı Belgü, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye AVM yatırım tutarının 2015 yılı içinde 14 milyar doları bulduğunu söyledi.

AVM yatırımında yabancı payı 14 milyar dolara ulaştı

Dünyanın en büyük gayrimenkul ve perakende organizasyonu olan MAPIC 2015 Fransa-Cannes kentinde başladı. Açılış konuşmasını Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü'nün yaptığı organizasyona tüm dünyadan 8 bin 500'e yakın ziyaretçi beklenyior. 20 Kasım 2015(yarın) sonlanması beklenen organizasyonun ilk ayağı olan "Geleneksel AYD MAPIC Yemeği"nde çoğa yabancı 200'ün üzerinde davetli bir araya gelirken, Hulusi Belgü, katılımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti. 

Türkiye'nin lokomotifi: Perakende ve AVM Sektörü
Organizasyonla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede perakende ve AVM sektörünün son 10 yıldaki performansıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelmeye başladığını söyleyen Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, AVM alanının yatırımcıların da gözdesi haline geldiğini vurguladı. MAPIC gibi önemli organizasyonlar AVM ve ticari gayrimenkul yatırımcılarına ek olarak, global perakende markalarının da Türkiye'ye yatırıma teşvik edilmesi hususunda da önemli fırsatlar yakalandığını belirten Belgü: "Yabancı yatırımcının 2015 yılında Türkiye'deki toplam AVM yatırımı 14 milyar dolara ulaştı." şeklinde konuştu.

AVM yatırımında yabancı payı 14 milyar dolara ulaştı

Son 6 yıl içerisinde ortalama olarak 9.4 milyar doları bulan doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 10-15'lik kısmının AVM'lere yönelik olduğu bilgisini de veren Belgü: "Bugün baktığımızda doğrudan yabancı yatırımların, toplam AVM sayısının yüzde 23'ünü, toplam yatırım büyüklüğünün ise yüzde 31'ini oluşturduğunu görmekteyiz." ifadelerini kullandı. 

Rakamlarla MAPIC 2015

  • Fransa'nın Cannes kentinde 18-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen MAPIC 2015'e 74 ülkeden 100 şehir temsil edildi. 
  • MAPIC 2015'e 2 bin 400 perakendici ve 700 stant katılımı gerçekleşti. Etkinliğe beklenen ziyaretçi sayısı 8 bin 400...
  • 2 bin 300 geliştirici ve 340 yatırımcı şirketin bir araya geldiği etkinlik 12 bin metrekarelik fuar alanında gerçekleşiyor. 

AVM yatırımında yabancı payı 14 milyar dolara ulaştı