Avrasya Tüneli açılış tarihi değişti! Tünel 2017’de açılacak!

2016 yılının Ekim ayında açılması planlanan Avrasya Tüneli’nin açılış tarihi değişti. Tünel 2017 yılında hizmete girecek.

Avrasya Tüneli açılış tarihi değişti! Tünel 2017’de açılacak!

Avrasya Tüneli’nin açılış tarihi değişti. 2016 yılının Ekim ayında açılacağı söylenen tünelin 2017 yılında açılacağı belirtildi. Konu ile ilgili açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, Avrasya Tüneli için 2016 yılının Ekim ayı olarak açıklanan takvimi 2017 yılı ilk çeyreğine ertelendiğini belirtti.

Nisan 2014 yılında yapımın başladığı Avrasya Tünel projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Avrasya Tüneli Projesi’nin açılış tarihi 2017 yılının ilk çeyreği olarak açıklandı. 3 ana bölümden oluşan Avrasya Tüneli’nde 5,4 km’lik sahil yolu Kazlıçeşme’ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor, yaklaşık 1,5 km kısım yer kotunun altına alınıyor, kavşak düzenlemeleri ve yan yollar yapılıyor. Boğaz geçişi olarak tanımlanan ikinci kısımda ise boğazda proje için özel olarak geliştirilen Tünel Açma Makinesi ile tünel kazıldı. 3. kısım ise Anadolu yakasındaki yol çalışmaları olarak belirlenmişti. 

Avrasya Tüneli nerede?

Cankurtaran sahili le Haydarpaşa arasında inşa edilen Avrasya Tüneli sayesinde Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki ulaşım süresi 100 dakikadan 15 dakikaya düşecek. Proje, 1.8 kilometre güneyinde inşa ediliyor.