Avrasya Tüneli açılışı ne zaman?

Denizin 106 metre altından Asya ve Avrupa Yakası'nı karayolu ile birleştirecek olan Avrasya Tüneli açılışı ne zaman?

Avrasya Tüneli açılışı ne zaman?

Denizin 106 metre altından Asya ve Avrupa Yakası'nı karayolu ile birleştirecek olan Avrasya Tüneli açılışı ne zaman?  Avrasya Tüneli'nin toplam uzunluğu 14,6 kilometre ve bu uzunluğun 3,4 kilometrelik kesimi deniz altından tünelle geçilecek. 

Marmaray'ın kardeşi olarak görülen Avrasya Tüneli'nde projenin toplam yatırım bedeli 1 milyar 250 milyon dolar. Avrasya Tüp Geçiş projesinin hizmete girmesi ile boğaz köprüsülerinde trafikte ciddi bir rahatlama yaşanması bekleniyor. 100 dakikaya varan seyahat süresini 15 dakikaya düşürecek olan projede bu yıllık 52 milyon saat zaman ve 160 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak. 

Avrasya Tüneli açılışı ne zaman?

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek? 

Sözleşmeye göre Avrasya Tüneli'nin bitiş tarihi 2017 yılı Ağustos ayı. İki yakayı deniz altından birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli açılışı ise 20 Aralık 2016 tarihinde yapılacak. Tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesi bekleniyor. Avrasya Tüneli ücreti ise 5 Dolar+KDV olacak. 

Kazlıçeşme - Göztepe arası yolculuk süresini 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indirmesi hedefenen projede bir kat gidiş, bir kat geliş olmak üzere toplam 2 kat bulunuyor. 2'şer şeritten oluşan Avrasya Tüneli'nin Asya yakası girişi Harem'den, Avrupa yakası girişi ise Çatladıkapı'dan olacak. Sadece minübüs ve otomobillerin kullanımına izin verilecek olan Avrasya Tüneli'nden araçlar OGS ve HGS sistemleri ile ödeme yapabilecek. Avrasya Tüneli açılışı ise 20 Aralık 2016 tarihinde yapılacak.