Avrasya Tüneli Aralık'ta açılacak

İstanbul'da trafiği rahatlatmak amacıyla yapılacak olan Göztepe - Kazlıçeşme arası seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli Aralık'ta açılacak

Avrasya Tüneli Aralık'ta açılacak

İstanbul'da trafiği rahatlatmak amacıyla yapılacak olan Göztepe - Kazlıçeşme arası seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli Aralık'ta açılacak. Yüzde 80'i tamamlanmış olan Avrasya Tüneli'nin Aralık ayında hizmete girmesi planlanıyor. Yap- İşlet - Devret modeli ile Türk - Kore Ortak Girişimi ATAŞ'ın inşa ettiği tünelden geçiş ücreti 4 dolar +KDV olacak. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde etüd, proje ve mühendislik hizmetleri için 35 milyon lira bütçe ayrıldı. Bu yıl 7 milyon 500 bin lira harcanacak olan proje kapsamında, karada ve denizde sondaj çalışmaları yapılacak ve zemin verileri belirlenecek. İhale süreci sonrasında 1 yıl içerisinde mühendislik projelerinin tamamlanmadı hedefleniyor. 

Avrasya Tüneli, 9 metro hattıyla, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.