Avrasya Tüneli bitiş tarihi

Avrasya Tüneli bitiş tarihi ve son durum detayları ile ilgili bilgiler açıklandı

Avrasya Tüneli bitiş tarihi

Avrasya Tüneli bitiş tarihi belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgilere göre Avrasya tüneli bitiş tarihi olarak 6 ay sonrası verildi. 2015 yılında bitmesi planlanana Avrasya Tüneli çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Samatya Kavşağı'ndan başlanan Avrasya Tüneli, Sahil Kennedy Caddesi Bakırköy Yenikapı istikametinde yapılacak yol ve kavşak yapımı nedeniyle, Samatya -Yenikapı arasındaki trafik akışı geçici olarak değiştirilecek. Çalışmalar süresince kapatılacak olan iki şerit yerine, araçlar tercihli yolu kullanacak. Avrasya Tüneli çalışmaları için 2 Aralık Salı gününden itibaren Samatya girişinde bulunan trafik ışıklarından Yenikapı yönüne trafik tercihli yoldan verilecek.

Avrasya Tüneli

Avrasya tüneli ne zaman bitecek?
Avrasya tüneli bitiş tarihi olarak 6 ay sonrası verildi. Bu şekilde Avrasya Tüneli 2015 yılında bitmiş olacak.

Avrasya tüneli son durum
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda Avrasya Tüneli son durum detaylarını paylaştı. Avrasya tüneli son durum bilgilerini veren Elvan "Avrasya Tüp Geçidi konusunda Marmara Denizi altında 1.500 metreye ulaştık. En son Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gittiğimizde, 920 metreydi. Diğer aç-kapa tünellerini de dahil edersek 3 kilometreye yakın tünel işlemi bitti. Tamamlanma süresi 2017 ama biz 2016 sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergahı kasıyor. Proje sayesinde Kazlıçeşme ile Göztepe arasında 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya kadar düşecek. Tünelden yalnızca hafif araçların yani otomobiller, minibüslerin kullanımına izin verilecek. Ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motorsiklet, bisiklet) ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar. Tünel geçiş ücreti ise 4 dolar+KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak. Her iki yönde de ödeme yapılacak.