Avrasya Tüneli geçiş ücreti 5 Dolar+KDV

Asya ve Avrupa Yakası'nı deniz tabanı altından birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli geçiş ücreti 5 Dolar+KDV olarak belirlendi

Avrasya Tüneli geçiş ücreti 5 Dolar+KDV

Asya ve Avrupa Yakası'nı deniz tabanı altından birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli geçiş ücreti 5 Dolar+KDV olarak belirlendi. Geçtiğimiz günlerde projenin Haydarpaşa'daki şantiyesini ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  tüneldeki son durumu değerlendirdi. 

Avrasya Tüneli içinde bir süre yürüyen Arslan, daha sonra araçla hareket ederek, deniz yüzeyinin 106 metre altındaki yetkililerle konuştu. Tünelde iki noktada yer alan sismik conta'yı inceleyen Arslan, ''Depremin tünel üzerindeki yükünü hafifletecek yatay yönde 5 cm, dikey yönde 7 cm elastikiyet kazandıracak bir sistem.'' dedi. 

Avrasya Tüneli geçiş ücreti

Avrasya Tüneli'nin yüzde 82'sinin tamamlandığını belirten Arslan, ''Hedefimiz bu yılın sonunda tüneli İstanbul'un hizmetine sunmaktır. Avrasya Tüneli'ni inşallah Aralık ayı içerisinde açmış olacağız.'' dedi. 

Tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesini öngördüklerini söyleyen Arslan Avrasya Tüneli geçiş ücretinin ise 5 Dolar + KDV şeklinde olacağını belirtti. 

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak? 

Avrasya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin en yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe güzergahında yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inmesi hedefleniyor. Bir katı gidiş, bir katı geliş olmak üzere 2 katlı olarak inşa edilen Avrasya Tüneli, 2'şer şeritten meydana geliyor. Tünelin Asya girişi Harem'de, Avrupa girişi ise Çatladıkapı'da olacak. Tünelde sadece minibüs ve otomobillerin kullanımına izin verilecek. Araçlar OGS ve HGS sistemleri ile ödeme yapabilecek. Avrasya Tüneli 20 Aralık 2016 tarihinde açılacak.