Avrasya Tüneli geçiş ücreti belirlendi

Asya ve Avrupa'yı deniz altında birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli geçiş ücreti belirlendi

Avrasya Tüneli geçiş ücreti belirlendi

Asya ve Avrupa'yı deniz altında birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli geçiş ücreti belirlendi. Avrasya Tüneli inşaatını ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti 5 dolar+KDV olacak dedi. 

Avrasya Tüneli inşaatında yüzde 82'sinin tamamlandığını söyleyen Arslan, ''Hedefimiz yıl sonunda Avrasya Tüneli'ni bitirerek İstanbullunun hizmetine sunmak'' dedi. 

7,5 büyüklüğündeki depreme dayanma gücü sağlayacak

Tünelin içinde bir süre yürüyen heyet daha sonra araçla hareket ederek, deniz yüzeyinin 106 metre altında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Arslan, tünelin içindeki sismik conta sistemini de yerinde inceledi. Tünelde iki yerde bulunan sismik conta, olası bir deprem anında Avrasya Tüneli'nin esnekliğini sağlayacak. Konu ile ilgili bilgi veren Arslan, ''Depremin tünel yüzündeki yükünü hafifletecek, yatay yönde 5 cm, dikey yönde 7 cm elastikiyet kazandıracak bir sistem'' dedi. Bu sistem İstanbul'a beklenen 7,5 büyüklüğündeki bir depremden daha büyük ölçekli bir depreme bile dayanma gücü sağlayacak. 

Avrasya Tüneli geçiş ücreti 5 Dolar+KDV

Tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesini öngördüklerini söyleyen Arslan, Avrasya Tüneli geçiş ücretinin 5 Dolar+KDV şeklinde düzenleneceğini belirtti.