Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu

İstanbul'un Asya ve Avrupa Yakası'nı boğazın altından birleştiren Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti belli oldu... İşte tünelden geçiş ücreti...

Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu

İstanbul'un Asya ve Avrupa Yakası'nı boğazın altından birleştiren Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu... İşte tünelden geçiş ücreti...

Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti 12 TL

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, 20 Aralık'ta açılması planlanan Avrasya Tüneli'nden geçiş ücretini açıkladı. 20 Aralık'ta açılacak olan Avrasya Tüneli geçiş ücreti 12 TL + KDV olarak belirlendi. Geçiş ücreti HGS ve OGS aracılığı ile ödenebilecek. Nakit gişesi olmayacak. Asya girişi Harem’de, Avrupa girişi Çatladıkapı’da yer alacak.

Yap-İşlet-Devlet modeli ile yapılıyor

Arslan, yap-İşlet-devret modeliyle yapılan tünellerin yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolara mal olduğunu kaydetti. Avrasya Tüneli projesinde kamu kaynaklarının kullanılmadığına dikkat çeken bakan Arslan, Avrasya tünellerinin 24 yıl 5 ay sonra kamuya devredileceğini açıkladı.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu

Kamyonlara geçiş yok

İstanbul’daki trafiği hafifletmeyi hedefleyen proje; biri geliş, diğeri gidiş olmak üzere iki katlı bir karayolundan oluşacak.Kamyon, otobüs ve motosikletler tünelden geçemeyecek. 

Trafik rahatlayacak

Proje ile ilgili bilgi veren Bakan Arslan, "Kazlıçeşme- Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya inecek. Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalacak. Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerindeki araç trafiğinde hissedilir bir rahatlama olacak" diye konuştu.