Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu!

Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli’nden geçiş ücretleri belli oldu.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti belli oldu!

Avrasya Tüneli’nin tamamlanmasıyla 100 dakikayı bulan Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek. Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki projenin tamamı 14.6 kilometre uzunluğunda olacak ve deniz tabanı altına özel birteknoloji ile inşa edilen 5.4 kilometrelik iki katlı tünelin deniz altındaki kısmı 3.4 kilometre uzunluğunda olacak. Yüzde 89'u tamamlanan tünel, bittiğinde, kara tünelleriyle birlikte 5.4 kilometre olacak. Tünelin en derin noktası ise eksi 106.4 metre. Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre, denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği ise 62 metre olacak. Avrasya Tüneli geçiş ücreti ise 4 dolar + kdv olarak belirlendi. Minibüsler için ise 6 dolar+kdv karşılığı Türk Lirası olacak. Tünelde her iki yönde de geçişler ücretli olacak, sürücüler tünel geçiş ücretini HGS ve OGS aracılığıyla ödeyebilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak. Avrasya tüneli ne zaman açılacak soru ise yetkililer tarafından yanıtlandı. Avrasya tüneli açılış tarihi 20 Aralık olarak belirlendi.

Depreme dayanıklı mı?
Avrupa ve Asya kıtalarını deniz tabanından bağlayan Avrasya tüneli depreme ne kadar dayanıklı sorusunu da akıllara getiriyor. Tünel, ana Marmara fayında oluşabilecek 7.5 büyüklüğünde bir depreme göre inşa ediliyor. Tünelde kaza ve patlama gibi acil durumlarda her 200 metrede bir sığınma odaları bulunacak. Tehlike anında odalara giren yolcular, gaz ve dumandan etkilenmeyerek tahliye merdivenleriyle alt ve üst bölümlere geçecek. Havalandırma sistemindeki gelişmiş jet fanlar, içeriye sürekli temiz hava sağlayacak. Elektrik enerjisi hem Asya, hem de Avrupa yakasından sağlanacak. Her iki yakada da elektrik kesintisi yaşanırsa, devreye giren güçlü Jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı sistemleri, aksama yaşanmamasını sağlayacak.