Avrasya Tüneli geçiş ücreti

İstanbul Boğazı'nı 5,4 kilometrelik iki katlı tünel ile geçme imkanı sağlayacak olan Avrasya Tüneli geçiş ücreti 4 dolar olarak belirlendi

Avrasya Tüneli geçiş ücreti

2017 yılında tamamlanması planlanan Avrasya Tüneli projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul Boğazı'nı kısa sürede geçme imkanı sağlayacak olan avrasya tüneli geçiş ücreti 4 dolar olarak belirlendi. Hesaplandığında, İstanbul Boğazı'nı tünelle geçmenin bedeli 14 TL'ye denk geliyor. 

İstanbul Boğazı'nı geçiş alternatifleri olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü'nde geçiş fiyatları ise 4.75 TL. Avrasya Tüneli geçiş ücreti için belirlenen fiyat ise diğer köprülerin geçiş ücretinin 3 katına denk geliyor. Yeni tünelin ise trafiği rahatlatması bekleniyor. Diğer taraftan ise fiyatının fazla olması sebebiyle vatandaşların geçiş için yine diğer köprüleri kullanacağı belirtiliyor. 

Avrasya Tüneli geçiş ücreti

Proje kapsamında Kazlıçeşme-Göztepe güzergahının ise 100 dakika olan yolculuk süresinin 15 dakikaya indirilmesi planlanıyor. Kazlıçeşme - Göztepe hattında çalışacak olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik güzergahı kapsıyor. Projenin Boğaz geçiş kısmı ise 5,4 kilometre uzunluğunda. 

Avrasya Tüneli boğaz geçişi, deniz tabanı altına özel teknoloji ile inşa edilen, otomobillerin geçeceği 2'şer şeritli ve iki katlı tünelden meydana geliyor. Avrupa ve Asya yakalarındaki 9.2 kilometrelik güzergahta ise yol genişletme çalışmaları devam ediyor. 1 milyar 245 milyon dolar yatırım bedeline sahip olan projeyi tamamlayacak olan firmalar 29 yıl boyunca işletecek.

2017 yılının ilk 6 ayı içerisinde bitirilmesi planlanan Avrasya Tüneli projesinde inşaatın hızla devam etmesi sebebiyle 2016 yılının sonlarına doğru hizmet vermeye başlaması bekleniyor.