Avrasya Tüneli hızla ilerliyor

Avrasya Tüp Geçidi Projesi'nde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, günde 10 metrelik ilerleme kaydedildiğini açıkladı

Avrasya Tüneli hızla ilerliyor

Avrasya Tüp Geçidi Projesi'nde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tünel geçişinin 4 dolar+KDV olacağını belirten Elvan, tünel çalışmalarının günde 10 metrelik bir mesafeyi katettiğini söyledi.

Avrasya tüneli bir mühendislik harikası
Projenin bir mühendislik harikası olduğunu ve tünel çalışmalarının Türk mühendis, işçi ve teknisyenleri tarafından sürdürüldüğünü hatırlatan Elvan: ' Günde 10 metre ilerleme sağlıyorlar. Bazen de 14-15 metre ilerleme sağlanıyor. 1270 metrelik bir ilerleme sağlanmış durumda. Ve biz deniz seviyesinden 95 metre aşağıdayız. Böyle bir ortamda basıncın son derece yoğun olduğu bir ortamda tünel çalışmalarımız devam ediyor. Gurur duyduğumuz bir proje. Dünyanın en önemli projelerinden birisi. 4 katlı bir apartmandan daha yüksek bir tünel açma makinası söz konusu.' şeklinde konuştu.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan

Üçte biri tamamlandı
Nisan ayında çalışmalara başlanan Tünel'in bugün itibariyle üçte birinin bitirildiğini ve 2015 sonunda da projenin bütünüyle tamamlanacağını açıklayan Elvan: 'Şu anda hedeflerimizin üzerine çıktık. Projenin 2017 Ağustos'unda bitirilmesi hedefini benimsemiştik. Ama İnşallah, 2016 sonu itibariyle buradan araçlarımızla geçmiş olacağız. ' açıklamasında bulundu.

Açılır açılmaz 100 bin araç geçecek
Ulaştırma Bakanı Elvan, tünel açılır açılmaz geçiş yapacak araç sayısının 100 bin civarında bulunacağını belirterek, bunun İstanbul trafiğine büyük bir rahatlama sağlayacağını vurguladı.