Avrasya Tüneli inşaatında son durum!

Avrasya Tüneli inşaatında gelinen son nokta için haberimize tıklayın.

Avrasya Tüneli inşaatında son durum!

Avrasya Tüneli inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Asya ile Avrupa yakasını denizin altından 15 dakikada birleştirecek projenin tünel delme çalışmalarının bitmesine sayılı bir zaman kaldı. Yüzde 75’i tamamlanan tünel kazısının Ağustos ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Temeli 2011 yılında atılan Avrasya Tüneli projesi ya da diğer adıyla İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesiyle İstanbul Boğazı’nın Asya ve Avrupa yakaları denizin altından karayolu ile ikinci kez birleşmiş olacak. Ulaşım süresini 15 dakikaya düşürecek proje tamamlandığında ise toplam 14.6 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak.

Cankurtaran ile Haydarpaşa arasında inşa edilen Avrasya Tüneli, 1 milyar 245 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilecek. Proje, otomobil ve minibüsler ile sınırlandırılarak, ağır taşıt, motorsiklet ve yayaların geçişine kapalı olacak. Tünel, ATAŞ tarafından 25 yıl 11 ay ve 9 gün süre ile işletildikten sonra Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne; yaklaşım yolları ise inşaatı tamamlandıktan sonra işletilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.