Avrasya Tüneli İstanbul trafiğini hafifletecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanından geçen bir karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak olan Avrasyol projesi ile ilgili “İstanbul trafiğinin yükünü alacak” dedi.

Avrasya Tüneli İstanbul trafiğini hafifletecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yap işlet devret modeliyle hayata geçirilen Avrasyol Projesi’nin planlanan süreden önce bitmesi için çalışmalar 7 gün 24 saat aralıksız olarak sürüyor. Projenin İstanbul Boğazı altından geçen tünel yollarındaki inşaat çalışmalarının yüzde 82’si tamamlandı. Kazısı sona eren tünelin üst tabliye ve alt tabliye montajları tamamlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Avrasyol şantiyesini ziyaret ederek, incelemeler yaptı.

“Tünelciliğin Nobel’i”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, proje için özel olarak geliştirilen Tünel Açma Makinesi ile tamamlanan Boğaz Geçişi’ne Asya yakasından girdi. Arslan ve Avrasyol içinde bir süre yürüdükten sonra Proje’nin depreme karşı dayanıklılığını artıran sismik contaların incelemesini yaptı. Bakan Arslan, deniz yüzeyinin 106 metre altında olan Tünel’in en derin noktasında basın mensupları ve Proje çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Arslan, “Avrasya Tüneli rekorlar içeren bir proje. Avrasya Tüneli; İstanbul’a, Tarihi Yarımada’ya yük olmaya değil, yükünü almaya gelen Marmaray’ın kardeşidir. Ve o Avrasya ki dünya çapında ödüller almıştır. ‘Tünelciliğin Nobel’i, Oscar’ı’ ne derseniz deyin, alınabilecek en prestijli ödülleri aldı. Çevrecilik anlamında da ortaya katkı koyabilecek bir proje oldu ve bu alanda da ödüller aldı” dedi.

İki kıta arasındaki geçiş 15 dakikaya inecek
Avrasya Tüneli kullanıma açıldığı takdirde Kazlıçeşme – Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya inecek. Avrasyol’un iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek. Her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak. Sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılması sağlanacak. Karayolu ağını tamamlayan anahtar bağlantı ve İstanbul’daki mevcut havaalanları arasında en hızlı ulaşım olanağı olacak. Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalması sağlayacak. Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerindeki araç trafiğinde hissedilir rahatlama olacak. Avrasyol’un Asya girişi Harem’de, Avrupa yakası girişi ise Çatladıkapı’da yer alacak. Tünel 7 gün 24 saat hizmet verecek.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti
Tünelin yüzde 82'sinin tamamlandığını ifade eden Arslan, Avrasya tüneli ne zaman açılacak sorusunu da yanıtladı;  “Hedefimiz bu yılın sonunda tüneli İstanbul'un hizmetine sunmaktır. Avrasya Tüneli'ni inşallah Aralık ayı içerisinde açmış olacağız” dedi.  Günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesi öngörülen Avrasya Tüneli geçiş ücreti ise 5 dolar + kdv şeklinde düzenlenecek.

 

Proje Bilgisi: avrasya tüneli