Avrasya Tüneli’ne dair merak edilenler

Marmaray’dan sonra boğazın her iki yakasını ikinci kez birleştirecek tünel olan Avrasya Tüneli’ne dair merak edilenleri araştırdık

Avrasya Tüneli’ne dair merak edilenler

21 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Avrasya Tüneli diğer bir adıyla İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesi, İstanbul Boğazı’nı deniz altından ikinci kez geçecek olan tünelin adı. Geçtiğimiz cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tünel kazı çalışmalarının başlatıldığı projenin toplam 1.1 milyar dolara mal olması bekleniyor. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilen projenin tünel kazı çalışmalarına Haydarpaşa’dan start verildi.

Avrasya Tüneli’nin inşaatı nasıl yapılacak?
Avrasya Tüneli inşaatı deniz seviyesinin 106 metre altına kadar inecek. Avrasya Tüneli, deniz dibindeki toprağa en fazla 26 metre yaklaşacak. Avrupa yakasından Avrasya Tünel’ine giren bir araç yüzde 5’lik bir eğimle aşağı doğru inerek maksimum denizin 106 metre altına kadar indikten sonra boğazın tam ortasından Anadolu yakasına kadar yine yüzde 5’lik bir eğimle yokuş yukarı çıkmaya başlayarak Harem’e ve oradan da karadaki tünelle Karacaahmet’e E5’e çıkacak. Böylece Göztepe’den Kazlıçeşme arası otomobille 15 dakikaya inecek.

Avrasya Tüneli nasıl olacak?
Avrasya Tüneli iki katlı olarak inşa edilecek. Her bir katta 2 şeritli yol bulunacak. Bu katların her biri yalnızca tek yönde trafik akışına izin verecek. Yani üst kat Anadolu yakasına giderken, alt kat Avrupa Yakasına gidecek. Tünelin her bir noktası sürekli kameralarla izlenebilecek. Ayrıca havalandırma da sürekli sağlanacak.

Avrasya tüneli hangi araçlara açık olacak?
Avrasya Tüneli yalnızca hafif binek araçlara açık olacak. Bu tünelden kamyon, otobüs, motorsiklet ve ticari araçlarla yayalar geçemeyecek.

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak?
Temeli 2011 yılında atılan Avrasya Tüneli’nin 2015 yılında hizmete açılması planlanıyor. Proje ile Kazlıçeşme ile Göztepe arasında ulaşım süresi 15 dakikaya düşecek.