Avrasya Tüneli ne durumda, ne zaman açılıyor?

Kazlıçeşme Göztepe hattında ulaşımı sağlayacak Avrasya Tüneli projesi ne durumda, tünel ne zaman açılıyor? Merak edilen bu soruların yanıtını sizler için araştırdık.

Avrasya Tüneli ne durumda, ne zaman açılıyor?

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi ya da kamuoyunda bilinen adıyla Avrasya Tüneli ne durumda, ne zaman açılıyor? Tüm bu merak edilen soruları Emlakwebtv.com takipçileri için araştırdık. Öncelikle belirtelim ki, Avrasya Tüneli inşaatında 1560 metrelik bir aşama kaydedildi. Tünel yapımında yaklaşık 1700 metrelik kısım kalmış bulunuyor. Açılış programına göre, tünelin 2017 yılında İstanbulluların hizmetine verileceği belirtiliyor. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yüklenici firma ile yaptığı görüşmeler neticesinde, tünelin 2016 yılı sonuna kadar bitirilmesi kararı alındı.

Marmaray'dan sonra İstanbul Boğazı için ikinci denizaltından geçişi sağlayacak proje olarak öne çıkan Avrasya Tüneli, Asya ile Avrupa yakalarını deniz altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. Toplam uzunluğu 14.6 kilometre olan Avrasya Tüneli'nin 5.4 kilometrelik kısmı deniz altında olacakken, 9.2 kilometrelik kısmı ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarından oluşacak.

Avrasya Tüneli güzergahı
Kazlıçeşme-Göztepe hattında yapılan Avrasya Tüneli projesi sayesinde, yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya düşecek. Tünel, ATAŞ tarafından 25 yıl 11 ay ve 9 gün süre ile işletildikten sonra Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne; yaklaşım yolları ise inşaatı tamamlandıktan sonra işletilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen proje yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık bir yatırım bedeline sahip.