Avrasya Tüneli ne zaman açılacak, inşaatta son durum ne?

Otomobil ve minibüs gibi hafif araçların geçişini sağlayacak Avrasya Tüneli’nde son durum ne, tünel ne zaman açılacak? İşte yanıtı.

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak, inşaatta son durum ne?

Avrasya Tüneli... Hepimizin merakla beklediği proje. Hizmete açılmasıyla birlikte İstanbul trafiğine derin bir 'oh' çektirecek. Marmaray'dan sonra İstanbul'daki ikinci deniz altından geçen ulaşım projesi olacak. Peki milyonlarca insanı yakından ilgilendiren Avrasya Tüneli'nde son durum ne ve tünel ne zaman açılacak?

Tüm bu soruların yanıtını geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yanıtladı. Katıldığı bir TV programında İstanbul ulaşımıyla ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Bakan Lütfi Elvan, Avrasya Tüneli hakkında ise şu açıklamaları yaptı, "Avrasya Tüp Geçidi konusunda Marmara Denizi altında 1.500 metreye ulaştık. En son Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gittiğimizde, 920 metreydi. Diğer aç-kapa tünellerini de dahil edersek 3 kilometreye yakın tünel işlemi bitti. Tamamlanma süresi 2017 ama biz 2016 sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz."

Avrasya Tüneli projesi...
Temeli 2011 yılında atılan Avrasya Tüneli projesi yani İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesi, Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergahı kasıyor. Proje sayesinde Kazlıçeşme ile Göztepe arasında 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya kadar düşecek.

Avrasya Tüneli'nden hangi araçlar geçecek?
Tünelden yalnızca hafif araçların yani otomobiller, minibüslerin kullanımına izin verilecek. Ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motorsiklet, bisiklet) ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar. Tünel geçiş ücreti ise 4 dolar+KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak. Her iki yönde de ödeme yapılacak.