Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Asya ile Avrupa yakalarını denizin altından birleştirecek Avrasya Tüneli’nin üçte biri tamamlandı. Peki Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Asya ile Avrupa yakalarını denizin altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesi ya da tanınan adıyla Avrasya Tüneli’nin yapımında büyük aşama kaydedildi. Avrasya Tüneli son durum bilgilerine göre, tünelin üçte biri tamamlanmış durumda.

Projede incelemede bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Avrasya Tüneli’ndeki çalışmaların devam ettiğini ve günde 10 metrelik ilerlemenin gerçekleştirildiğini söyledi.

Şu ana kadar 1270 metrelik bir ilerleme sağlandığının altını çizen Lütfi Elvan, Dünyanın en önemli projelerinden birisi.4 katlı bir apartmandan daha yüksek bir tünel açma makinası söz konusu. Nisan ayında Tünel çalışmalarına başlamıştık. Bugün üçte birini tamamladık. 2015 sonu itibariyle tünel çalışmaları tümüyle tamamlanmış olacak. Şuanda hedefimizin önünde bir ilerleme söz konusu” dedi.

Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Avrasya Tüneli’nin Ağustos 2017’de trafiğe açılması hedeflenmişti. Ancak son yapılan çalışmalara göre, tünelin 2016 sonu itibariyle hizmete gireceği yönünde. Tünelin hizmete alınmasıyla birlikte İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatması öngörülüyor.

Avrasya Tüneli güzergahı

Avrupa yakasında Cankurtaran ile Anadolu yakasında Haydarpaşa arasında inşa edilen projenin tamamlanmasıyla birlikte Kazlıçeşme ile Göztepe arasında 100 dakikaya varan ulaşım süresi 15 dakikaya düşecek. Marmaray’ın 1.8 kilometre güneyinde hayata geçirilen Avrasya Tüneli, toplamda 14.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. Proje, Yapı Merkezi ve Koreli SK Konsorsiyumu ortaklığıyla inşa ediliyor.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti

Avrasya Tüneli’nin geçiş ücreti de belirlendi. Son alınan bilgilere göre, tünelden geçiş 4 dolar+KDV olacak.