Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?

Avrupa ve Asya kıtalarını boğazın altından bir karayolu ile birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli projesinde inşaat ilerliyor. Peki Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?

Avrasya Tüneli… Ya da orijinal adıyla İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi.. Yani Asya ile Avrupa kıtalarını denizin altından birbirine bağlayacak projenin adı. Tamamlandığında toplam 14.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak İstanbul Boğazı’nın bu yeni projesinde inşaat çalışmaları gece gündüz sürdürülüyor. 1310 personelin birlikte yürüttüğü yapım çalışmaları kapsamında denizin altında 1180 metrelik kısım tamamlandı.  

Kazlıçeşme ile Göztepe arasında inşa edilen ve iki bölge arasındaki ulaşım süresini 15 dakikaya düşürecek Avrasya Tüneli, Türk-Güney Kore işbirliğiyle hayata geçiriliyor. 1.3 milyar dolarlık bir yatırımla inşa edilen ve bir tüp geçit tüneli olan Avrasya Tüneli, 29 Ekim 2013’te açılışı yapılan Marmaray’ın güneyinde bulunuyor.  ATAŞ firması tarafından 25 yıl 11 ay ve 9 gün süre ile işletildikten sonra DLH'ya devredilecek olan tünelin yaklaşım yolları ise inşaatı tamamlandıktan sonra işletilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesine verilecek. Peki Avrasya Tüneli ne zaman bitecek? Yetkililer bu sorunun yanıtını 2015 yılı olarak yanıtlıyor.

Avrasya Tüneli’ni kimler kullanacak?  

Temeli Şubat 2011’de atılan Avrasya Tüneli’ni sadece otomobil ve minibüsler kullanabilecek. Tünelden geçiş ücretleri ise netlik kazandı. Buna göre, otomobillerin geçiş ücretleri 4 dolar+KDV, minibüslerin geçiş ücretleri de 6 dolar+KDV olacak.