Avrasya Tüneli projesi bitiş tarihi

Avrasya Tüneli projesi bitiş tarihi için tıklayın.

Avrasya Tüneli projesi bitiş tarihi

Göztepe ile Kazlıçeşme arasında yapım çalışmalarının devm ettiği Avrasya Tüneli'nde en derin nokta olan 106 metreye ulaşıldığı açıklandı. 100 dakikalık yolu 15 dakikaya düşürecek Avrasya Tüneli inşaatında tünel delme makinesi ise 3 bin 340 metrelik kazı çalışmasının 1912 metrelik kısmını tamamladı. Peki Avrasya Tüneli projesi bitiş tarihi nedir?

Marmaray'dan sonra İstanbul Boğazı için ikinci denizaltından geçişi sağlayacak proje olarak öne çıkan Avrasya Tüneli, Asya ile Avrupa yakalarını deniz altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. Toplam uzunluğu 14.6 kilometre olan Avrasya Tüneli'nin 5.4 kilometrelik kısmı deniz altında olacakken, 9.2 kilometrelik kısmı ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarından oluşacak.

Avrasya Tüneli güzergahı
Kazlıçeşme-Göztepe hattında yapılan Avrasya Tüneli projesi sayesinde, yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya düşecek. Tünel, ATAŞ tarafından 25 yıl 11 ay ve 9 gün süre ile işletildikten sonra Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne; yaklaşım yolları ise inşaatı tamamlandıktan sonra işletilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen proje yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık bir yatırım bedeline sahip.