Avrasya Tüneli projesi ne zaman bitecek?

Asya ile Avrupa'yı denizin altından geçecek bir karayolu tüneli ile birleştirecek Avrasya Tüneli projesi ne zaman bitecek?

Avrasya Tüneli projesi ne zaman bitecek?

Kazlıçeşme ile Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli'nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Projede 3 bin 340 metrelik kazı çalışmalarının tamamlanmasına sadece 1 kilometre kaldı. Asya ile Avrupa'yı deniz altından geçecek bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak projede; Asya yakasında Haydarpaşa'dan kazıya başlayan makinenin Eylül ayında Avrupa yakasında olması planlanıyor. Peki Avrasya Tüneli projesi ne zaman bitecek? Tünelin 2015 yılı sonunda hizmete girmesi hedefleniyor. 

Toplamda 14.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Avrasya Tüneli ya da diğer adıyla İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi sayesinde iki bölge arasındaki ulaşım süresi 100 dakikadan 15 dakikaya düşecek. 

Yalnızca otomobil ve minibüslerin geçişine izin verilecek Avrasya Tüneli'nden ağır taşıt, motorsiklet ve yayalar geçemeyecek. Projenin toplam 1 milyar 245 milyon dolara mal olması bekleniyor.