Avrasya Tüneli projesi son durum

Avrasya Tüneli projesinde deniz altındaki tünel kazı çalışmalarında son 75 metreye gelindi. Projedeki son durumu öğrenmek için tıklayın.

Avrasya Tüneli projesi son durum

Kazlıçeşme ile Göztepe arasında hayata geçirilen ve yapım çalışmalarının devam ettiği Avrasya Tüneli projesinin deniz altı tünel kazısında son 75 metre kaldı. İki bölge arasındaki ulaşım süresini 15 dakikaya düşürecek Avrasya Tüneli ile ilgili son verileri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin paylaştı. Projede deniz altında kazılan tünelde son 75 metreye gelindiğini müjdeleyen Bakan Feridun Bilgin, karada inşa edilen tünellerin kazı işleminin ise tamamlandığını belirtti. Deniz altındaki tünel kazı işlemleri bu ay sonuna kadar tamamlanacak.

Avrasya Tüneli ya da diğer adıyla İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesi, Marmaray’ın ardından İstanbul Boğazı’nın her iki yakasını denizin altından birleştirecek 2. Proje olma özelliğini taşıyor. Toplamda 1 milyar 245 milyon dolara mal olacak proje, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştiriliyor.  Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek ATAŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesini üstlenecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüneli kamuya devredilecek.

Rakamlarla Avrasya Tüneli projesi

Boy: 14,6 kilometre

Tünel kısmının boyu: 5,4 kilometre

TBM (Deniz altındaki kısım) tünel toplam boyu: 3,34 kilometre

En derin nokta: 106 metre

Denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği: 62 metre