Avrasya Tüneli projesinde Temmuz 2015!

Avrasya Tüneli projesinin Temmuz 2015 son durumu haberimizde yer alıyor.

Avrasya Tüneli projesinde Temmuz 2015!

Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu ile birleştirecek Avrasya Tüneli projesinin son durumuna göre, projenin yüzde 90’ı tamamlandı. Yetkililer 3 bin 340 metrelik kazı çalışmalarında 440 metre kaldığını ve tünelin yüzde 90’ının geride bırakıldığını belirtti.

Avrasya Tüneli güzergahı  

Göztepe ile Kazlıçeşme arasında inşa edilen Avrasya Tüneli projesi hizmete açıldığında 100 dakikalık yol 15 dakikada geçilecek. Toplamda 1 milyar 245 milyon dolarlık bir yatırım değerine sahip projenin 2017 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyordu. Ancak açılış tarihi 1 yıl öne çekilen tünelin 2016 yılı içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Otomobil ve minibüslerin geçebileceği Avrasya Tüneli, ağır taşıt, motorsiklet ve yayaların geçişine kapalı olacak. Tünelde internet, telefon bağlantısı ve her türlü elektromekanik sistem bulunacak. Tüm güvenlik önlemleriyle birlikte deprem güvenliği de ön planda tutulan ve 7.5 şiddetindeki sarsıntılara dayanıklı olarak tasarlanan tünel, olası tsunami dalgalarından etkilenmeyecek.

İstanbul Boğazı'nda alternatif ve hızlı bir karayolu geçişi sağlamak amacıyla, Marmaray'ın 1,8 kilometre kadar güneyinde inşa edilecek proje, mevcut iki köprünün trafik yüklerini paylaşarak İstanbul'a daha dengeli ve hızlı bir şehir içi ulaşımı kazandıracak. Avrasya Tüneli ayrıca İstanbul'da ilk Marmaray tüp geçidinden sonraki ikinci tüp geçit olma özelliğini taşıyor.