Avrasya Tüneli son durum Kasım 2013

Boğazın her iki yakasını karayoluyla birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli son durum Kasım 2013 bilgileri haberimizde yer alıyor.

Avrasya Tüneli son durum Kasım 2013

İstanbul Boğazı'nın her iki yakasını karayolu ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli ya da diğer bir adıyla İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi kapsamında çalışmalar sürüyor. Avrasya Tüneli son durum Kasım 2013'e göre, projenin yapım işi için müşavirlik ihalesine 17 Aralık'ta çıkılıyor. 6 Kasım 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ihaleyle, devlet adına işleri kontrol edecek müşavirlik firması belirlenecek. Projede ayrıca Şubat ayı itibariyle delme aleti şantiyeye getirilmiş olacak.

Avrasya Tüneli güzergahı
Toplamda üç kısımdan oluşacak Avrasya Tüneli'nin birinci ve ikinci bölümleri karada yapılacakken, son kısım Boğaz Geçiş Tüneli olacak. Toplamda 1.1 milyar dolara mal olması beklenen Avrasya Tüneli; Anadolu Yakası'nda Göztepe ile Avrupa Yakası'nda Kazlıçeşme arasında yapılacak.

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?
Projenin açılış tarihi olarak 2015 yılı planlanıyor. İnşaatının deniz seviyesinin 106 metre altına kadar inileceği Avrasya Tüneli'ni kamyon, otobüs gibi büyük araçlarla ticari araçlarla yayalar kullanamayacak. Temelleri 2011 yılında atılan projenin 55 ayda tamamlanması hedefleniyor.