Avrasya Tüneli son durum

Boğazın her iki yakasını denizin altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli son durum bilgileri haberimizde yer alıyor.

Avrasya Tüneli son durum

Asya ile Avrupa’yı boğazın altından birleştirecek bir tüp geçit tüneli olan Avrasya Tüneli, Cankurtaran ile Haydarpaşa arasında inşa ediliyor. Yapım çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Avrasya Tüneli son durum bilgilerine göre, projede hafriyat çalışmaları sürüyor. Proje için Bakanlar Kurulu’nun Ağustos ayında aldığı kararla bazı taşınmazlar acele kamulaştırılmıştı.

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?

Tamamlandığında Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakikaya düşürecek Avrasya Tüneli’nin 2015 yılı içerisinde hizmete alınması planlanıyor. Temeli Şubat 2011’de atılan proje, 29 Ekim’de faaliyete geçecek Marmaray’ın güneyinde inşa ediliyor.

Toplam yol güzergahı 14.6 kilometre olacak Avrasya Tüneli trafiği ise otomobil ve minibüslerle sınırlandırılacak.

Avrasya Tüneli ihalesi

ATAŞ firması tarafından 25 yıl 11 ay ve 9 gün süre ile işletildikten sonra DLH'ya devredilecek olan tünelin yaklaşım yolları ise inşaatı tamamlandıktan sonra işletilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesine verilecek. Projenin yaklaşık maliyeti ise 1.1 milyar dolar.