Avrasya Tüneli!

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi ya da diğer adıyla Avrasya Tüneli, Marmaray’dan sonra boğazın her iki yakasını birleştirecek ikinci proje olma özelliğini taşıyor. Peki 14.6 kilometrelik bu tarihi projenin inşaatında ne kadar ilerlendi?

Avrasya Tüneli!

Tamamlandığında Asya ve Avrupa yakasını boğazın altından geçen karayolu tüneli ile birleştirecek olan ‘İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi’ ya da diğer adıyla Avrasya Tüneli, bu yönüyle Boğaz’ın ikinci Marmaray’ı olarak nitelendiriliyor. Avrupa yakasındaki Kazlıçeşme ile Anadolu yakasındaki Göztepe arasındaki ulaşım mesafesini 100 dakikadan 15 dakikaya düşürecek bu tarihi proje, toplamda 14.6 kilometre uzunluğunda olacak.

Temeli 2011 yılının Şubat ayında atılan ve Cankurtaran ile Haydarpaşa arasında inşa çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Avrasya Tüneli, kardeş projesi Marmaray’ın 1.8 kilometre güneyinde yer alıyor. İstanbul Boğazı’nın 25 metre derininde devam eden Avrasya Tüneli inşaatında edinilen bilgiye göre, 850 metrelik tünel kazısı geride bırakıldı.

İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatması hedeflenen tünel, Boğaz’ın 106.4 metre derininde yer alacak. Yap-İşlet-Devret Modeli ile hayata geçirilen Avrasya Tüneli’nin maliyetinin ise 1.3 milyar doları bulması bekleniyor.

Avrasya Tüneli fiyatları

Yapım çalışmalarının dur durak bilmeden ilerlediği Boğaz’ın bu ikinci projesinde geçiş ücretleri de belirlendi. Buna göre fiyatlar, otomobiller için 4 dolar+KDV ve minibüsler için de 6 dolar+KDV olacak.

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak?

Denizin altında yoğun çalışmaların devam ettiği projenin 2017 yılı içerisinde araç trafiğine açılması planlanıyor. Günde 120 bin aracın geçeceği Avrasya Tüneli, 2 geliş 2 gidiş olmak üzere 4 şeritten oluşacak.