Avrasya Tüneli'nde sona yaklaşılıyor

Marmaray'ın kardeşi olarak başlatılan Avrasya Tüneli projesinin planlanan tarihten 8 ay önce açılacağı müjdesi verildi

Avrasya Tüneli'nde sona yaklaşılıyor

Marmaray'ın kardeşi olarak başlatılan Avrasya Tüneli projesinin planlanan tarihten 8 ay önce açılacağı müjdesi verildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Avrasya Tüneli projesinde sona yaklaşıldığını söyledi. 

Uzunluğu 14,6 kilometre olan Avrasya Tüneli projesi ile ilgili açıklamalardan bulunan Yıldırım, ''Avrasya Tüneli projesinin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz geçişini 2015 yılının Ağustos ayında tamamlamıştık, ancak Avrupa ile Asya yakalarında yol ve kavşak düzenlemeleri olmak üzere iki önemli kısım daha var. Yani bağlantı yolları. Avrupa yakasında 5,4 kilometrelik sahil yolu Kazlıçeşme’ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılacak, yaklaşık 1,5 kilometrelik kısım da yer kotunun altına alınacak. Asya yakasında ise D-100 karayolunun 3 bin 800 metrelik bölümünde Göztepe’ye kadar yol ve kavşak düzenlemesi yapılarak, mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarılacak" dedi. 

Avrasya Tüneli'nde sona yaklaşılıyor

8 ay erken tamamlanacak

Avrasya Tüneli projesinin sözleşmeye göre 2017 yılının ikinci yarısında hizmete girmesinin planlandığını belirten ve projeyi belirlenen zamandan 8 ay önce, 47 ay gibi kısa bir sürede tamamlayacaklarını söyleyen Yıldırım, projeyi zamanında önce bitirmenin gurur verici ve büyük başarı olduğunu belirtti. 

Avrasya Tüneli'nin ''en''lerin projesi olduğunu sözlerine ekleyen Yıldırım, kullanılan tünel açma makinesinin, kesici kafa gücüyle dünyada birinci, 12 barlık tasarım basıncıyla ikinci, 13,7 metre kazı çapıyla dünyada ilk on içinde yer aldığını söyledi. 

Yol güvenliği en üst düzeyde olacak

Hizmete alınmasından sonra günde ortalama 100 bin araç tarafından kullanılacak olan Avrasya Tüneli, iki katlı inşa edilmesi nedeniyle tünelde yol güvenliği en üst düzeyde olacak. Sis, buzlanma gibi olumsuz hava şartlarında kesintisiz yolculuk yapılması sağlanacak.