Avrasya Tüneli'ne bir uluslararası ödül daha

Avrasya Tüneli, aldığı uluslararası ödüllere bir yenisini daha ekledi. Proje, bu kez IRF tarafından Global Başarı Ödülü'ne layık görüldü

Avrasya Tüneli'ne bir uluslararası ödül daha

Asya ve Avrupa kıtaları arasında denizin altından geçişe olanak tanıyan ilk proje olma özelliği taşıyan Avrasya Tüneli, aldığı uluslararası projelere bir yenisini daha ekledi. Daha önce çok sayıda ödüle layık görülen proje, Uluslararası Yol Federasyonu-IRF'nin "Global Başarı Ödülü"nü almaya hak kazandı.

Avrasya Tüneli'nin ödül koleksiyonu genişliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihalesi gerçekleştirilen ve Göztepe ile Kazlıçeşme arasında hizmet veren Avrasya Tüneli, uluslararası kanaat önderlerinin verdiği ödüllerden oluşan koleksiyonunu genişletiyor. Yapı Merkezi ve SK E & C tarafından kurulan ATAŞ-Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından işletilen proje son olarak da Uluslararası Yol Federasyonu'nun Global Başarı Ödülü'ne layık görüldü. Dubai'deki Waldorf Astoria Hotel'de düzenlenen törende projenin ödülü Altyapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Şamil Kayalak, Yapı Merkezi İnşaat ve Avrasya Tüneli Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ile Avrasya Tüneli Genel Müdürü Sungjin Lee'ye takdim edildi.

Global Başarı Ödülü

Global bazda yol ve ulaşım ağlarının gelişiminin teşvik ve desteklenmesi amacı doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Yol Federasyonu her yıl düzenlediği IRF Global Başarı ÖDülleri ile, dünya genelinde ödüle layık projelerin saptanması ve teşvikini hedefliyor. Altyapı teknolojilerinin gelişimine destek sunan mükemmel ve yenilikçi projeler ile bu projeleri uygulayan başarılı isimlerin seçildiği Global Başarı Ödülleri'nin bu yılki ayağında Avrasya Tüneli, İnşaat Metodolojisi kategorisinde büyük ödülü almaya hak kazandı.

Avrasya Tüneli'nin kazandığı ödüller

Bugüne dek çok sayıda ödüle layık görülen Avrasya Tüneli'nin koleksiyonu ise şöyle:

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)  tarafından 2015 yılında verilen En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü’

Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği (ITA) tarafından 2015 yılında verilen "Yılın Projesi" Ödülü

- Engineering News Record (ENR) ‘nin 2016 yılında verdiği "En Başarılı Tünel Projesi’ ödülü

IES (Illuminating Engineering Society) tarafından 2017 yılında verilen "Mimari Aydınlatma Ödülü

Rakamlarla Avrasya Tüneli

- Avrasya Tüneli toplamda 14.6 kilometrelik bir güzergahtan oluşuyor. Projenin 5.4 kilometrelik kısmı deniz tabanı altında bulunuyor.
- Proje 700 mühendis ve 12 binin üzerinde işçinin katılımıyla inşa edildi. Ölüm ya da ciddi bir yaralanma olmadan, planlananan 8 ay önce tamamlanan Avrasya Tüneli 14 milyon adam/saatlik bir çalışmanın ürünü...
- Avrasya Tüneli için yapılan kazı, 788 adet olimpik havuzu dolduracak düzeyde. Proje için harcanan beton ise 18 adet stadyum inşasına olanak tanıyacak kadar yüksek. Kullanılan demir miktarı ile de 10 eyfel kulesinin inşası mümkün olacak. Proje için 60 binin üzerinde deney yapıldı. 
- Projede çalışanların yüzde 95'i Türklerden oluştu. Günde 1.800 kişiye istihdam sağlayan proje ile yılda 160 milyon TL'lik yakıt tasarrufuna da olanak tanınıyor. 
- Avrasya Tüneli, trafiğin yoğun olduğu saatlerde 100 dakikalık seyahat süresinin 15 dakikaya düşmesini sağlıyor.