Avrasya Tüneli’nin açılış tarihi değişti

Avrasya Tüneli’nin açılış tarihi planlanandan erkene alındı.

Avrasya Tüneli’nin açılış tarihi değişti

İstanbul’un önemli ulaşım projelerinden biri olan Avrasya Tüneli’nde açılış tarihi değişti. Yüzde 85’i tamamlanan tünelin planlanandan erken açılacağı duyuruldu. 2017 yılının Ağustos ayında açılması planlanan projenin 2016 yılının Aralık ayında açılacağı belirtildi.

1 milyar 245 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Avrasya Tüneli, İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarını denizin altından geçecek bir tüp geçişiyle birbirine bağlayacak. Sadece otomobil ve minibüslerin geçeceği tünelden ağır taşıt, motosiklet ve yayalar geçemeyecek. Tünelde ayrıca internet, telefon bağlantısı ve her türlü elektromekanik sistem bulunacak.

Avrasya Tüneli’nin açılış tarihi değişti

 

Avrasya Tüneli fiyatı ne kadar olacak?

Avrasya Tüp Geçidi'nden geçiş ücreti 4 dolar+KDV olacak. Güzergah olarak Kazlıçeşme ile Göztepe hattından geçecek Avrasya Tüneli, iki yaka arasındaki 100 dakikaya varan ulaşım süresini 15 dakikaya indirecek.

Temeli 2011 Şubat’ta atılan proje, toplam 14.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. 7.5 şiddetindeki depreme dayanıklı bir şekilde tasarlanan Avrasya Tüneli, yap-işlet-devret modeliyle hayata geçiriliyor. Projeyle İstanbul trafiğinin rahatlatılması hedefleniyor.