Avrasya Tüneli'nin açılışı erkene alındı

Yapımı tüm hızıyla süren Avrasya Tüneli'nde açılış erken bir tarihe alındı. Tünelin Aralık 2016'da hizmete alınması bekleniyor

Avrasya Tüneli'nin açılışı erkene alındı

Avrasya Tüneli çalışmalarında hızla sona yaklaşılıyor. Toplamda 3 bin 340 metrelik uzunluğa sahip tünelin tamamlanmasına 820 metrelik bir mesafe kaldı. Yetkililer, açılışın Aralık 2016'da yapılabileceğini bildirdi. 

Planlanandan 7 ay daha önce açılacak
Göztepe ile Kazlıçeşme arasındaki 100 dakikalık mesafeyi 15 dakikaya indirmesi planlanan İstanbul Boğazı Tüp Geçişi Projesi hızla ilerliyor. 1 milyar 245 milyon dolar yatırım bedeli ile projeyi inşa eden ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, çalışmalarda önemli bir aşama katedildiğini ve projenin taahhüt edilen tarihten 7 ay daha önce hizmete açılacağını söyledi. Tanrıverdi, Vatan gazetesine yaptığı açıklamada: 

Bizim en büyük güvencemiz kredi aldığımız kuruluşlar. Bu konuda dünyanın en büyük yapı bankaları bu projeye kredi sağlıyor. Ancak aynı zamanda çok sıkı bir denetim mekanizmaları var. Çok sıkı takip ediliyoruz. Kredinin tamamı toptan verilmedi. Bankalar ve denetleme kuruluşları ilerleme durumuna göre parayı taksitler halinde aydan aya yatırıyor.” ifadelerini kullandı

Depreme dayanıklı malzemeler Japonya'dan getirildi
İki katlı olarak inşa edilen projenin üst katı Avrupa-Anadolu, alt katı ise Anadolu-Avrupa istikametinde hizmet verecek. Depreme dayanıklılığın üst düzeyde sağlanması için Japonya'dan getirilen malzemeler ve iki sismik conta ile desteklenen projede 3 yaşam odası yer alıyor. Toplamda 3 etapta inşa edilen projenin karayolu uzunluğu ise 15.4 kilometreyi bulacak.