Avrasya Tüneli'nin birinci etabı tamamlandı

Avrasya Tüneli projesinin en önemli etabı olarak tanımlanan deniz altı kısmında kazı işlemleri tamamlandı.

Avrasya Tüneli'nin birinci etabı tamamlandı

Toplam uzunluğu 3 bin 344 metre olan Avrasya Tüneli Projesi'nin deniz altındaki kazı kısmı bugün tamamlandı. TBM olarak adlandırılan bir makineyle gerçekleştirilen kazının tamamlanması vesilesiyle Başbakan Ahmet Davutoğulu'nun da katıldığı bir tören düzenlendi.

Avrasya Tüneli'nde ışık göründü
Tören nedeniyle bir açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kıtaları birleştiren nesillerin torunları olarak emeği geçen herkesle gurur duyduklarını beilrterek:" Fatih'in gemileri karadan yürütmesinden sonra tarih boyunca anlatılacak büyük bir destan yazıldı..." ifadelerini kullandı.

19 Nisan 2014'ten bu yana
Tünel Açma Makinesi olarak bilinen TBM'ler aracılığıyla günde 8 ila 10 metrelik mesafenin alındığı projenin deniz altı kazma işlemleri 16 ayda tamamlandı.  Asya yakasından Avrupa yakası istikametine devam eden kazma işlemi 19 Nisan 2014 tarihinde başlamıştı. Projenin bütününün tamamlanmasının 2017 senesini bulması bekleniyor. 

Projenin tamamlanması yönündeki çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. Toplamda 14.6 kilometrelik mesafeye uzanan projenin tünel kısım boyu ise 5.4 kilometre... Deniz altında kalan 3.4 kilometrelik kısımda ise en fazla 106 metre derinliğe ulaşılabiliyor. Bu noktada tünelin üst örtüsünün kalınlığının 55 metre olduğu bildirilirken, deniz tabanındaki en derin derinliğin de 62 met olduğu açıklandı.