Avrupa’da vitrine çıktı, teklif yağmuru başladı

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen Mipim’de uluslararası yatırımcı önüne çıkan Tema İstanbul’un ortaklarına Rusya, Yunanistan ve Polonya’dan işbirliği teklifleri yağdı

Avrupa’da vitrine çıktı, teklif yağmuru başladı

13 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Türkiye’nin en büyük karma projeleri arasında yer alan Tema İstanbul, dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olarak kabul edilen Mipim’de uluslararası arenada görücüye çıktı. Tema İstanbul, bu yıl 25’incisi düzenlenen ve Türkiye’ninde ikinci kez ‘Onur Ülke’ olduğu Mipim’de uluslararası yatırımcılardan yoğun ilgi gördü.

Tema İstanbul Genel Müdürü Mesut Arslan, Yabancı yattırımcıların projeye büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “2018 Dünya Futbol Şampiyonası Rusya’nın Rostov kentinde düzenlenecek. Rostov Yatırım Ajansı CEO’su’ndan buradaki yatırımlarda işbirliği olanaklarını görüşme talebi aldık. Ayrıca, Yunanistan’dan Euro Bank bizimle görüşmek istedi. Ellerinde projeler var, işbirliği talepleri var. Polonya’danda yeni arsalar geliştirmek isteyen gruplardan da görüşme talepleri aldık. Bu görüşmelerde  yapımcı, geliştirici veya yatrumcı olarak yer labiliriz” diye konuştu. Arslan, mart ayında 12 günde 57 daire satışının yaşandığı Tema İstanbul’da istikrarlı bir grafik yaşadıklarını ve toplamda 1853 daire sattıklarını söyledi.

‘Avrupa’nın en büyüğü’

Proje ortaklarından Kantur-Akdaş Yönetim Kurulu Başklanı Ali Kantur, Avrupa’daki yatırımların büyüklüğünü görmek için buraya geldiklerini belirterek, “Batı Avrupa’daki en büyük ilk 200 yatırımı inceledik. Bunlar arasında en büyük proje 600 bin metrekareyle Hollanda’daki ofis projesiydi. Tema İstanbul rakamlarla ele alındığında. 1.5 milyon metrekare arazi üzerinde geliştirildi. Sadece konutların büyüklüğü  835 bin metrekare. Demek ki Avrupa’nın en büyük yatırımları arasında yer alıyoruz” dedi.

İlk master planlı proje

Proje ortaklarından MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu da, Mipim’e yabancıya konut satmak gibi bir niyetle gelmediklerini, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe geldiği noktayı dünyaya göstermek istediklerini anlattı. Boysanoğlu, Tema İstanbul’un Türkiye’de ilk master plana sahip proje olduğunu hatırlatarak, Mipim’de dünyanın en ön plana çıkmış projeleri sergileniyor. Tüm bu projeler master planlarıyla birlikte  fuarda yer alıyor. Tema İstanbul Avrupa’daki projelerle yarışacak düzeyde” diye konuştu. 

‘Devlet sahip çıkmalı’

Tema İstanbul ortaklarından Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise, Mipim’e Avrupa’da ne büyüklüklerde projeler olduğunu görmek ve kendilerini onlarla kıyaslmak için katıldıklarını kaydetti. Çetinsaya, bu tür organizasyonların çok önemli olduğunu ve ülkeyi temsil etmek için bi fırsat yarattığını vurgulayarak, “Ülke olrak iyi işler yapıyoruz ama bunları iyi bir şekilde tanıtamıyoruz. Pazarlama ve sunum konusunda eksik kaldı. Burada bakanlık ve belediyelerin, odaların desteğine ihtiyaç var. Şehir ve ülke maketleriyle  projeler daha iyi sunulmalı. Kendimizi fuarcılık ve lobicilik’te geliştirmeliyiz”

‘Konut fiyatlarında düşüş olmaz’

Süleyman Çetinsaya, Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının düşmesinin mümkün olmadığının altını çizerek, “Fuarda bir kez daha gördük. Avrupa’da fiyatlar çok yüksek. Bizim ülkemizde yeni konutlara ihtiyaç var. Nüfus artışı devam ediyor. Satışlardaki istikrarımız da bunu gösteriyor” diye konuştu.

Adalaletli KDV sistemi bekleniyor

Erhan Boysanoğlu, gayrimenkul sektörünün en temel sorununun KDV adaletsizliği olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: Türkiye’de konut satışlarında geçerli olan KDV, arsa emlak değeri üzerinden hesaplanıyor. Bu değerlerin sağlıklı olmaması nedeniyle adaletsizlikler yaşanıyor. Her belediye farklı değer tespiti yapabiliyor. Bir sokağın sağında yüzde 1, solunda ise yüzde 18 KDV alındığını görüyoruz. Avrupa’da ise belirli standartlar üzerinden değer belirleniyor. Türkiye’de de adaletli KDV sistemi için yeni standartlara ihtiyaç var. Örneğin, arsa emlak değeri üzerinden değil, konutun net metrekaresi ve lokasyon değeri üzerinden KDV oranları tespit edilmeli”.