Avrupa’nın en değerli oteli

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, dünyadaki en değerli 15 otelin arasında yerini alırken Avrupa’nın da en iyi oteli oldu

Avrupa’nın en değerli oteli

30 Temmuz 2012 / emlakwebtv

Tasarruf hareketi ve doğaya saygısından dolayı LEED Gold Sertifikası ile ödüllendirilen Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, Amerika dışından bu sertifikaya sahip tek otel olurken, dünyadaki 1.000.000 üzerindeki oteli geride bırakarak en değerli 15 otel arasındaki yerini aldı.
İnşaatta kullanılan demirden, mobilyaları oluşturan ögelerin içeriğine kadar geri dönüşüm oranlarını dikkate alarak ilerlediklerini belirten Amplio Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, toplam enerji maliyetinde yılda %70’a yakın tasarruf ettiklerini, enerji ve su tasarruflarının otel oda fiyatlarında daha dengeli olma fırsatı verdiğini, bunun da konuklarına olumlu yansıdığını belirtiyor. Böylelikle hem doğa hem konuklar hem de yatırımcı mutlu oluyor.
Dünyanın en büyük çevresel ödülü LEED Gold Sertifikasına Türkiye’de sahip olan ilk ve tek otelin yatırımcısı olmalarından duydukları memnuniyeti dile getiren Babaoğlu, “Yatırıma ilave 5 Milyon Dolar harcama yaparak oluşturacağımız yapıyı da çevreye saygılı oluşturmaya özen gösterdik, karşılığını her şekilde almaya başladık. Harika bir Haliç manzaramız var” dedi. Ayrıca dahil olacakları tüm projelerde doğayla dost olma hassasiyetini göstereceklerini belirtti.
Otel inşaatında kullanılan yapı malzemeleri başta olmak üzere şuan içerisinde kullanılan mobilyalara kadar tüm ögelerde %70 oranında geri dönüşebilme kıstası arandı.
Otelde oluşan atıklar (kağıt, metal, cam, organik) Beyoğlu Belediyesi’nin geri dönüşüm programı altında özel araçlar ile toplanıyor.
Yılda %40 su, %36 doğal gaz, %27,3 de elektrik kullanımında tasarruf ediliyor. Böylece çevre kirliliğinin önüne geçiliyor.