Avrupa’nın en iyisi Polimeks

Polimeks'in Türkmenistan’da inşa ettiği iki binası, Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 Kamusal Mimari kategorisinde ödüle layık görüldü

Avrupa’nın en iyisi Polimeks

28 Eylül 2012 / emlakwebtv
Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projeleri, “Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012”de Public Service Architecture (Kamusal Mimari)  kategorisinde ödüle layık görüldü.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da inşaa edilen Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projesi Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012’de “Five Star” ödülüne layık görülürken, Polimeks İnşaat, 24 Eylül’de Londra’da Marriot Otel’de gerçekleştirilen ödül töreniyle ödülünü teslim aldı.

Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi)
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da inşaa edilen Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) dört bir yanı sekiz köşeli “Oğuzhan Yıldızı” ile çevrelenen bir küre şeklinde tasarlandı. 32 metre çapındaki projenin dış kısmında Türkmenistan haritası sergileniyor ve güneş ışığında parlayarak çok uzaktan dahi görülebiliyor. Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projesinin zemin katında 500 kişilik 2 adet düğün salonu, 1000 kişilik bir adet düğün sarayı, çeşitli alanlarda hizmet veren dükkanlar ve sanatçı salonları yer alıyor. Proje içerisinde 12 âdet standart çift kişilik oda, 10 adet suit oda olmak üzere toplam 22 adet otel odası, toplam 700 kişi kapasiteli 6 adet nikâh salonu, bir adet 200 kişilik ziyafet salonu, 6 adet 100 kişilik ziyafet salonu, bekleme salonları, açık ofisler, arşiv, yönetim ofisleri iki adet kafeterya ve teras yer alıyor.

Televizyon Kulesi
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşa edilen Televizyon Kulesi, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 20. Yılı etkinlikleri kapsamında hizmete açıldı. Toplam 211 metre yüksekliğindeki yapı aynı zamanda dünyanın yıldız şeklindeki en büyük mimari yapısı olan 3,240 metrekare büyüklüğündeki yıldızı ile Guinness rekorlar Kitabına girmeye hak kazandı. En gelişmiş teknoloji ve teknik ekipmanlar ile donatılmış olan stüdyolar, montaj atölyeleri, toplantı salonları ve ofisler dışında Televizyon Kulesi’nin en üst katında bütün şehrin seyredilebileceği bir döner restoran ve seyir terası bulunmaktadır. Televizyon Kulesi, 6 televizyon kanalı ve 5 radyoya ev sahipliği yapıyor.