Avrupa’da inşaat üretimi arttı

Euro Bölgesi’nde inşaat üretimi Temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 1,8, AB’de de yüzde 1,1 yükseldi.

Avrupa’da inşaat üretimi arttı

İnşaat sektörü Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da bir ivmelenme yaşıyor. Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı ilk tahmin verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi bu yılın Temmuz ayında Haziran ayına kıyasla yüzde 1,8 yükseldi. İnşaat üretimi, geçen yılın temmuz ayına kıyasla ise yüzde 3,1 artış kaydetti. Avrupa Birliğinde de inşaat üretimi yüzde 1,1 arttı. Peki Euro Bölgesi’ndeki bu artışın sebebi ne oldu? İnşaat üretiminin Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla artmasında inşaat yapımının yüzde 2,2 ve nin de yüzde 0,4 yükselmesi etkili oldu.  Yıllık bazdaki yükseliş ise inşaat yapımının yüzde 3,2 ve inşaat mühendisliğinin de yüzde 2,9 artmasından kaynaklandı.

Avrupa Birliği’nde de inşaat üretimi arttı
Avrupa Birliği’nin inşaat üretiminde temmuzda ayında önceki aya kıyasla görülen artışta inşaat yapımının yüzde 1,3 ve inşaat mühendisliğinin de yüzde 0,9 yükselmesi etkili oldu. Yıllık bazdaki artış ise inşaat yapımının yüzde 1,8 artmasından kaynaklanırken, inşaat mühendisliği yüzde 2,7 azaldı. Verisi bulunan Avrupa Birliği ülkeleri içinde, temmuzda inşaat üretiminde önceki aya oranla en fazla artış, yüzde 4,8’le Fransa’da, en fazla azalış ise yüzde 11’le Slovakya’da ölçüldü.
Yıllık bazda ele alındığında ise inşaat üretimi en fazla artan ülke yüzde 12 ile İspanya oldu. En fazla azalış ise yüzde 23,3’le Slovakya’da kaydedildi.