Avrupalı yatırımcıdan kaçış sinyali

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz ve güvenlik problemleri, tatil beldelerinden ani kaçışa neden oldu. Avrupalı ve Rus yatırımcılar, gayrimenkullerini değerinin çok altında satışa çıkarmaya başladı

Avrupalı yatırımcıdan kaçış sinyali

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ve arka arkaya yaşanan terör eylemleri ile güvenli ülke imajındaki zorlanma, Avrupalı yatırımcının gayrimenkullerini değerinin çok altında da olsa satarak ülkeden ayrılmasına neden oldu. Rus ve Avrupalı yatırımcıların ülkeyi terk etme dalgasının etkisi, en yoğun haliyle tatil bölgelerinde yaşandı. Bodrum'da faaliyet gösteren emlakçılar, 250 bin Euro'luk konutların 200 bin Euro'ya kadar düşebildiğini vurguluyor. 

Rusların çoğu geri dönmeyecek
Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, uçak krizi ile birlikte Rusların çoğu acil bir biçimde evlerini sattı; geri kalan kısım ise geriye dönmeyi düşünmediği için dönemsel olarak evlerini kiraya verdi. Geçtiğimiz senelerde yaşanan yoğun hareketliliğin çok altında sürmekte olan işlem hacmi ise, turizm ve tatil bölgelerindeki konut sektöründe olası bir krizin işaretlerini vermeyi sürdürüyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan emlakçılar, geçen yıllara kıyasla yüzde 30-40 arasında gelir kaybı yaşadıklarını vurguluyarak: "Tek umudumuz okulların tatilinin ardından yerli turistlerin gelmesidir..." dedi.

Değişen sosyolojik profil
Emlakçılar tarafından yapılan değerlendirmeye göre, satışa çıkarılan gayrimenkullerin büyük bir çoğunluğu ise Türkler ve özellikle Araplar tarafından satın alınıyor. Diğer taraftan Arapların özellikle arazi satın alarak kendileri için site ya da rezidans tipi projeler inşa etme eğilimi taşıdığı vurgulanıyor. 

Yaşanan krizin Bodrum'un etkilemeyeceği kanaatinde olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Bodrum turizminin krizden etkilenmemesi için tüm önlemleri aldıklarını vurgulayarak:

"Bodrum konut piyasasında Ruslar'ın payı yüzde 1 ya da daha azdır. Bodrum'da mülkü olanların yüzde 70'i İngiliz... Zengin Ruslar Bodrum'a tekneleriyle gelir ya da lüks otellerde kalır..." şeklinde konuştu.