Avrupa'nın asırlık hayali gerçeğe dönüştü

Avrupa'nın en büyük tünel projesi Gatthard Base bugün çok sayıda devlet başkanının katıldığı uluslararası bir törenle açıldı. Projenin altında aralarında Rönesans Holding'in de bulunduğu konsorsiyumun imzası bulunuyor.

Avrupa'nın asırlık hayali gerçeğe dönüştü

Alpler boyunca Zürih, Milano ve Lugano güzergahını birbirine bağlayan Gotthard Base tünelinin açılışı bugün gerçekleşti. Aralarında Rönesans Holding'in de bulunduğu konsorsiyum tarafından inşa edilen Gotthard Base, 57 kilometre uzunluğu ve 2.300 metre derinliğiyle dünyanın en uzun ve en derin tüneli olma özelliği taşıyor. 

 

Avrupa'nın asırlık hayali gerçeğe dönüştü

 

Uluslararası devlet töreni
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsviçre Konfederasyonu Cumhurbaşkanı Johann Schneider-Ammann'ın katıldığı bir törenle açılışı yapılan Gotthard Base Tüneli hakkında bir açıklama yapan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol, firmanın küresel ölçekteki büyüme hızına dikkat çekti. Düzyol, Rönesans'ın dünyanın 3 kıtasında ve 21 ülkesinde faaliyetlerini sürdürdüğünü vurgulayarak:

"Gotthard Base Tüneli için öngörülen bütçe ise yaklaşık 10 milyar euro... Avrupa ulaşım ve taşımacılık sektöründe çok önemli bir yeri olan Gotthard Base Tüneli, Avrupa’nın 100 yıllık hayaliydi. Rönesans olarak bunu gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

 

Avrupa'nın asırlık hayali gerçeğe dönüştü

 

Gotthard Base tüneli
Alpler boyunca uzanan ve toplam ulaşım kapasitesini önemli oranda artırması beklenen Gotthard Base, Zürih, Milano ve Lugano'yu birbirine bağlayacak. Özellikle Zürih ve Milano arasındaki mesafeyi 1 saat azaltması ve toplam yolculuk süresini 2 saat 40 dakikaya indiren tünel, saatteki hızı 250 kilometreye ulaşan hızlı tren ağının geçişine de olanak tanıyacak. Tüneldeki günlük yolcu treni kapasitesi 65, yük treni kapasitesi ise 260 adet düzeyinde. 

 

Avrupa'nın asırlık hayali gerçeğe dönüştü

 

Yüzyılın projesi olarak adlandırılan Gotthard Base, İngiltere ile Fransa'yı birbirine bağlayan Manş Tüneli'ni 7 kilometre aşan uzunluğuyla, dünyanın en uzun tüneli ünvanının da sahibi oldu. Daha önceki rekor 1988 yılında açılan Seikan Tüneli'ne aitti.