Avrupa'nın dev projesi için geri sayım

İsviçre Ulaştırma Bakanlığı, Zürih ile Milano arasındaki mesafeyi 2 saat 40 dakikaya düşürecek dünyanın en uzun demiryolu tünelinin önümüzdeki yıl açılacağını duyurdu

Avrupa'nın dev projesi için geri sayım

İtalya'yı İsviçre'ye bağlayacak 57 km uzunluğundaki tünel projesi önümüzdeki yıl kullanıma açılacak. İsviçre Ulaştırma Bakanlığı ve Demiryolla Genel Müdürlüğü, "Gothard Tünel" adı verilen projenin, Zürih ile Milano arasındaki mesafeyi 2 saat 40 dakikaya düşüreceğini açıkladı. 

Dünyanın en uzun tren projesi: Gidiş geliş için iki ayrı tünel
Gothard Demiryolu Tüneli'nin toplam uzunluğu 57 km olacak. Yüksek Hızlı Trenlerin saatte 250 km hız yapabilecekleri proje kapsamındayüksek tonajda demiryolu taşımacılığı da gerçekleştirilebilecek. 

1992 yılında yapılan halk oylaması ile yapımına karar verilen projenin yapım çalışmalarına 1993 yılında başlanmış, 1998 yılında da ilk kazma vurulmuştu. Doğu blokundaki tünel açma çalışması 15 ekim 2010, batı blokundaki tünel açma çalışması Mart 2011'de sona ermişti. 

10 milyar İsviçre Frangı bedeliyle: Gothard Tüneli
Projenin toplam maliyetinin 10 milyar İsviçre Frangı'nı bulması bekleniyor. İsviçre Ulaştırma Bakanı Doris Leuthard, "asrın projesi" olarak nitelendirdiği Gothard Tüneli'nin 57 km uzunluğu ile dünyanın en uzun demiryolu tünelini içeren projesi olduğunu vurguladı. Projenin ilk seferini Ekim ayı içinde yapması planlanıyor