Avrupa'nın en büyük otomotiv AVM'si için geri sayım

Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si OTONOMİ, Eylül’de faaliyete geçiyor.

Avrupa'nın en büyük otomotiv AVM'si için geri sayım

Ankara’da yapımı hızla süren Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’ sinin faaliyete geçişi için geri sayım başladı. Başkent’teki tüm oto galerilerini bünyesinde toplayacak OTONOMİ, Eylül ayında faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

375 dönümlük arazi üzerinde
Başkent Oto Galericiler Derneği tarafından Mayıs 2013’te, Esenboğa yolunda  375 dönümlük alan üzerinde temeli atılan proje, iki yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanarak faaliyete geçiyor. Yaklaşık 850 milyon lira ile Ankara’daki en büyük özel sektör yatırımlarından biri olan mega proje, otomobil tutkunlarını buluşturacak. 

Günde 11 bin ziyaretçi
OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç’un verdiği bilgilere göre, yerleşke içinde oto galerileri 375 bin metrekarelik bir alanda toplanacak. OTONOMİ de 551 showroom ve 10 oto plazanın yanı sıra 13 işyerinden oluşan teknik servis bölümü, meydan ticarethane ve ofisleri 28 işyeri, 48 ofis, akaryakıt istasyonu ve bir beş yıldızlı otel yer alacak. Cafe ve restorantlar, bankalar, noter ve trafik tescil bürosunun da yer alacağı OTONOMİ, araç alım-satımının yanında, kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden alışveriş köyüne tüm çeşitli yaşam alanları barındıracak. 

OTONOMİ’nin kar amacı gütmeden, tamamen öz sermayeyle gerçekleştirilen bir proje olduğunu söyleyen Erkoç, ‘’Biz Ankara’da sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu ve Avrupa’nın da en büyük otomobil dünyasını inşa ediyoruz” diyor.  Erkoç, 5 bin kişiye istihdam sağlayacak OTONOMİ’ nin en büyük katkısının istihdama olacağını vurguluyor.

OTONOMi, günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayacak ve yapılan trafik etütlerinde 9 bin aracın aynı anda giriş çıkış yapabileceği kapasitede tasarlandı. Otomobil ya da başka bir motorlu araç almak isteyenler, sıfır ya da ikinci el, aradığı her modeli, aynı anda 12 bin aracın sergileneceği OTONOMİ de bulabilecek. Alıcı beğendiği ve satın almaya karar verdiği aracı OTONOMİ içerisindeki pistte test edebilecek , aracın A’dan Z’ye tüm kontrolünü yaptırabilecek. Bu kontrol sonucu sağlam çıkan araca OTONOMİ tarafından 1 yıllık garanti verilecek. 

Ankara trafiği rahatlayacak…  
İçişleri Bakanlığı’nın 2008 yılında yayımladığı genelge ile kent merkezinde faaliyet gösteren oto galerilerinin tamamına şehir dışına taşınma zorunluluğu getirildiğini anımsatan Erkoç, ‘’Ankara dışındaki tüm illerde genelgenin gereği yapıldı. Ankara’da da valilik ve belediye, genelgenin gereğini yerine getirmek için OTONOMİ’ nin tamamlanmasını bekliyor. Bu nedenle bu iki kurumdan büyük destek görüyoruz. OTONOMİ tamamlanır tamamlanmaz, kent merkezinde oto galerilerinin faaliyeti yasaklanacak” diye konuştu. Ankara trafiğinin, 13 binin üzerindeki aracın çekilmesiyle rahatlayacağını belirten Erkoç, oto galerilerin yoğunlaştığı Emek, Bahçeli, Aydınlık evler, Cebeci ve Çankaya’daki kaldırım işgalleri, otopark sorununun da son bulacağına işaret etti.